Előszó
Örömmel írok előszót ehhez a kötethez, hiszen magam is az Atomenergia Hatósághoz tartoztam annak megalakulásakor, és az egyes fejezetek szerzői ebben az időben munkatársaim voltak a Culcheth Laboratóriumban. Ennek a Laboratóriumnak az volt a feladata, hogy közvetlenül a Risley-ben dolgozó tervező csoportok részére kutatási és fejlesztési munkákat végezzen. Dr. McIntosh-sal, aki a Laboratórium vezetője volt, úgy véltük, hogy nagyon hasznos lenne az adatokat a tervezési problémák szempontjából összefoglalni. Később javasolta az adatok közzétételét, mivel ezek másoknak is hasznosak lehetnek. A Nuclear Engineering című folyóirat ezzel egyetértett és kiadta őket. Az anyagok kiadása egy kötetben már csak egyetlen további lépés volt.
Ezek ismeretében természetesnek tűnik, hogy az adatok összeállításakor kezdetben az Egyesült Királyság atomenergia-programját vették alapul, de az USA-ban, a Szovjetunióban, Franciaországban stb. közzétett adatok kritikai értékelését is elvégezték, és ahol szükséges volt, fel is használták. Egy későbbi időpontban, a II. Genfi Atomenergia Konferencián ismét sok új adat került nyilvánosságra, s ezeket, valamint az 1959 közepéig megjelent dolgozatokat is felhasználták, úgyhogy a témáról teljes képet tudtak adni.
Egy ilyen összetett művel kapcsolatban mindig fennáll a stílus és a tárgyalásmód egyenetlenségének veszélye. A szerkesztés során megkíséreltük ennek kiküszöbölését, és a szerzők is törekedtek arra, hogy megfelelő elméleti tárgyalással gördülékennyé tegyék az egyes fejezeteket, és elősegítsék az adatok extra- és interpolációját.
Nem tartjuk szükségesnek most minden fejezetre külön kitérni, azonban általánosságban elmondhatjuk, hogy mindegyik szerző közvetlen tapasztalataiból ismeri azt a témát, amelyről írt. Tagjai voltak azoknak a csoportoknak, amelyek a Calder Hall-i és Chapelcross-i reaktorok, valamint a Dounreay-i gyorsreaktor és a jelenleg épülő, magánkézben levő reaktorok anyagait kiválasztották; és csaknem minden esetben saját maguk irányították a kutató munkát azokkal az anyagokkal kapcsolatban, amelyekről írtak. Nem lesz meglepő tehát, ha a saját munkaterületükön értékeseknek bizonyult, összegyűjtött adatokat szélesebb műszaki területeken is hasznosítják.
Remélem, hogy ez a kötet megérdemelt sikert arat az érdeklődők körében.
Vissza