Előszó
Mi a natúrkonyha?
A natúrkonyha lehetőleg természetes állapotú, kevéssé vagy kíméletesen feldolgozott alapanyagokat használ fel. Jó, ha ezek biológiai (organikus) művelésből származnak, azaz jó...
Tovább
Előszó
Mi a natúrkonyha?
A natúrkonyha lehetőleg természetes állapotú, kevéssé vagy kíméletesen feldolgozott alapanyagokat használ fel. Jó, ha ezek biológiai (organikus) művelésből származnak, azaz jó ha az élelmet vegyszer (gyomirtó-, rovarölőszerek nélkül) és műtrágya mentesen, hagyományosan termesztik.
A konyhai feldolgozásnál is elsőrendű szempont a kíméletes, a tápértéket megőrző főzési eljárások alkalmazása. A receptösszeállításra jellemzők azok a modern kutatásokra is alapozó, az emberi szervezetre egészséges, esetenként gyógyhatást kifejtő ételkombinációk, amelyek összhangban vannak az adott táj hagyományaival, klimatikus viszonyaival.
A külső szemlélő nyilván rögtön észreveszi, hogy a natúrkonyha az általánosan elterjedt étrendekhez képest jóval kevesebb állati eredetű alapanyagot használ fel. Elsősorban teljes értékű, finomítatlan és esetleg rég feledésbe merült gabonaféléket, hüvelyeseket, olajos magvakat, értékes növényi fehérjét tartalmazó készítményeket, tengeri sót, kristálycukor helyett a szervezetet kímélő édesítőszereket (természetes édes ízeket) és fűszereket, újszerű eljárással készített nyersanyagokat épít be recepturájába.
A natúr vagy reform étkezés tehát nem egy merev, kötött forma, hanem részleteiben, szükségszerűen tájanként, országonként, éghajlatonként eltérő konyhai kultúrát létrehozó irányzat.
Aki úgy érzi, hogy megpróbálja a natúrkonyha finomságait elkészíteni, akkor jár el bölcsen, ha ezt az eddig kialakult étkezési kultúrájával összhangban teszi,
Vissza