Előszó
Újabb füzetet ad az olvasó kezébe a Bodrogközi Kastélymúzeum Baráti Köre. Teszi ezt azzal a szándékkal, hogy az itt élő emberek önérzetét egy kicsit megborzolja. Teszi ezt azért, hogy a lakosok ne...
Tovább
Előszó
Újabb füzetet ad az olvasó kezébe a Bodrogközi Kastélymúzeum Baráti Köre. Teszi ezt azzal a szándékkal, hogy az itt élő emberek önérzetét egy kicsit megborzolja. Teszi ezt azért, hogy a lakosok ne szégyelljék lakóhelyüket. Teszi ezt azért is, hogy megismertessen ennek a vidéknek történelmével, e vidék népeinek hagyományaival, mely cseppet sem alábbvaló más vidékek történelménél, egy cseppet sem értéktelenebb más vidékek lakosságának hagyományainál. Nincs hát okunk a szégyenkezésre. Sőt! Büszkék lehetünk e vidék történelmére, hiszen honfoglaló őseink itt pihentek, telepedtek meg először, mint ahogy azt jónéhány régészeti lelet is bizonyítja. /1/
De büszkék lehetünk e vidék népeinek hagyományaira is, melyeket évszázadokon keresztül őriztek, s hagyományoztak apáról-fiúra.
S mindezt tudatosan tettük. Amikor 1988-ban a Baráti Kör megalakult, az alapító tagok sok egyéb feladat mellett azt is célul tűzték ki, hogy segítséget nyújtanak a Bodrogköz, a szűkebb haza történelmének, az itt élő nép hagyományainak megismertetésére. Elhatározott szándékuk volt - mint ahogy fentebb is említettem - a bodrogközi nép, a bodrogközi fiatalok identitástudatának felkeltése, a szűkebb haza jobb megismerése után a tágabb értelembe vett haza iránti szeretet, ragaszkodás felélesztése .
Füzetünkben a bodrogközi nép életéről, munkájáról és szokásairól próbálunk meg egy villanásnyit megmutatni. Egyrészt azoknak a figyelmébe ajánlva, akik ez életnek, munkának és szokásoknak részesei, művelői voltak. Tesszük ezt azzal a szándékkal, hogy felelevenítsük emlékeiket.
Másrészt azoknak ajánljuk, akik már csak hallottak róla, vagy még hallomásbeli ismertük sincs ezekről. Reméljük, hogy ismereteik bővülésével más szemmel néznek majd szűkebb hazájukra.
Vissza