Előszó
Tankönyvünk hosszú címe nem jelzi pontosan, mit talál benne olvasója. Mindegyik témájának köze van a rajz és vizuális kultúrához, vagy a könnyűipari szakmacsoportok alapozásához, a fejezetek azonban akár különböző tantárgyak is lehetnének.
Az öltözködéskultúra áttekintést ad a viseletek és a divat történetéről, melynek megismerése fontos a könnyűipari szakmák gyakorlóinak. Ezek a szakmák sikerrel csak a mindenkori divattal szoros kapcsolatban működhetnek, melynek jelenében, sőt a jövőben is mindig számíthatunk a múlt hatásaival. Emellett jó ízlésünk, pontos forma- és esztétikai érzékünk kialakításában szintén fontos szerepet kap ez a témakör.
Az öltözködéskultúra fejezethez tartozó feladatokat sok esetben a többi téma ismeretanyagai segítségével lehet megoldani, így szinte együtt kell haladni azokkal. Ez azzal az előnnyel jár, hogy a gyakorlati feladatok megoldása során az ismereteket alkalmazásuk kapcsán sajátíthatjuk el.
Az ábrázolási módok fejezet az ABC-jét adja a műszaki és szabadkézi rajzolásnak, melyet a szakmai gyakorlatban alapvető tudásnak tekinthetünk, a szakmai tárgyak tanulása, és a majdani munkavégzés során egyaránt.
A vizuális kommunikáció a mindennapi életben való tájékozódást szolgálja, de a szakmai tevékenységben is jól használható. A média eszközeinek használata ebben a témában korkövetelmény.
A tárgy- és környezetkultúra fejezet is nagy fontossággal bír, szakmáink produktumai, mindennapi életünk tárgyi környezete, részei ennek a nagy területnek. Meg kell ismerni a tárgyak tervezését, használhatóság, gyárthatóság, esztétikum, anyag, és mindezek harmonikus összhangja szempontjából.
A felsoroltakból kitűnik, hogy a tankönyv részei sok szálon kapcsolhatók egymáshoz, valamint a szakmai tanulmányok fontos eszközrendszere, előkészítője. Mindemellett mai világunk jobb megértését is szolgálja.
Vissza