Előszó
Imre József életrajza először angol nyelven Joseph Imre Jr. címen 1971-ben jelent meg. Az Európai Szemorvostársaság Imre József díjat alapított fiatal kutatók számára, amelyet az Európai Szemorvostársaság négy évenként megrendezett kongresszusán ítélnek oda a Társaság Tanácsának tagjai titkos szavazással. Ez ideig 1972-ben és 1976-ban ítélték oda az Imre díjat. Ily módon Imre Józsefről külföldön többet tudnak, mint fiatal szemorvosaink itthon.
Az angol kiadás megjelenése óta hat év telt el. Imre Józsefről halálának 30. évfordulója alkalmából megemlékezések jelentek meg, és - főképpen a szemhéjplasztikával kapcsolatban - a világirodalomban újabban is többször hivatkoztak rá.
Ifj. Imre József életrajzának megírására nem csak az késztetett, hogy mint tanítványa kötelességemnek éreztem munkásságát ismertetni és a magyar szemészetre gyakorolt hatását értékelni, hanem színes egyénisége és egy zaklatott korban kibontakozott sokrétű munkássága szinte kényszeríti az embert egyéniségének és hatásának elemzésére. Néhány rövid nekrológ, mely halála, 1945. január 21. után megjelent, a magyar történelemnek arra a tragikus korszakára esett, amikor még hosszú ideig nem kerülhetett sor azok méltatására, akik azt megérdemelték. Most úgy érzem adósságot törlesztek, amikor megkísérelem életének és munkásságának felmérését.
Mindössze hat évig voltam közvetlen munkatársa, de szemészeti pályafutásom egész időszakát — tanári kinevezésemig — Imre tanítványok között töltöttem. Hat esztendő alatt végzett munkái során sokat dolgoztam vele és mellette, így módomban állt véleményét számos kérdésben közvetlenül tőle hallani. Abban az épületben, amelyben Imre tíz évig, mint az Állami Szemkórház igazgatója tevékenykedett, csaknem 20 évig működtem, mint az I. számú Szemklinika igazgatója. A háborús események következtében sok dokumentum elpusztult, de azért számos nyoma maradt Imre lelkiismeretes, következetes vezetésének. Régi nyomtatványok, kórlapok tanúskodnak róla, hogy a betegek korszerű, gondos kezelésére nagy súlyt fektetett. Az az egyetlen tény, hogy a II. világháború után két évtizeden át az öt magyar szemész- professzor közül négy Imre tanítvány volt önmagában is elég ahhoz, hogy igazolja jelentőségét a magyar szemészetben.
Külföldi kollégáink joggal nevezik a magyar szemészet nagykövetének, miután senki nem tett többet azért, hogy a magyar szemészetet a külföld is megismerje.
Vissza