Előszó
Előszó
A rádiós ismeretterjesztésről nem túlzás azt állítani, hogy majdnem egyidős a rádiózással, amely köztudottan 1925-ben kezdődött el. Jellemző, hogy a kezdeti útkeresés, a műsorkeretek...
Tovább
Előszó
Előszó
A rádiós ismeretterjesztésről nem túlzás azt állítani, hogy majdnem egyidős a rádiózással, amely köztudottan 1925-ben kezdődött el. Jellemző, hogy a kezdeti útkeresés, a műsorkeretek kialakítása után már 1928-ban különbizottságot alakítottak - a kultusztárca vezetésével - a megkezdett szabadegyetemi sorozat irányítására.
Mindazonáltal az elhangzott műsorok írásbeli megjelentetésének igénye inkább a második világháború után jelentkezett. Ami mármost a bennünket közelebbről érdeklő és érintő történelmi ismeretterjesztés kérdését illeti, az 1980-as években sikerült áttörést elérni oly módon, hogy „Olvastam valahol " címmel megjelentethettük három kötetben a korábban elhangzott műsorok javát (1981, 1984 és 1988), a felejthetetlen Benda Kálmán, illetve Kerekes István szerkesztésében.
A történelmi ismeretterjesztő műsorokat évtizedek óta a Kossuth Rádió sugározza pénteken a Fórum rovatban, havonta egy alkalommal. Hozzá kell azonban tenni, hogy számos alkalommal megismételték, illetve megismétlik egy-egy műsorunkat, ami nyilvánvalóan nem mellékes a hallgatottság szempontjából.
A kötet összeállítása során a vezérelv az volt, hogy egyrészt a Szent István korától napjainkig húzódó íven megfelelő arányokat alakítsunk ki a magyar és az egyetemes történeti témák között, másrészt minél több új tényt közöljünk és új nézőpontokat ismertessünk. Kellő teret biztosítottunk az oly fontos eszmetörténeti kérdéseknek is. A kötet végén néhány általunk fontosnak ítélt elvi problémát tárgyaló beszélgetés szövegét közöljük (pl. „Bűnbakkeresés", „Megismerhető-e a történelem?" stb.). Talán már a fentiekből is kitűnik, hogy nem tekintettünk lezártnak egy témát sem, igyekeztünk ütköztetni a különböző álláspontokat.
Reméljük, hogy e kötetet haszonnal forgatják majd a tanárok, egyetemi és főiskolai hallgatók, valamint a történelem iránt érdeklődő „nagyközönség" is.
E helyütt adózunk főhajtással azon munkatársaink emlékének, akik sajnálatosan korán eltávoztak közülünk: Benda Kálmán, Bollók János, Fehér István, Galántai József, H. Haraszti Éva, Pók Lajos, Puskás Julianna és Szakály Ferenc.
Vadász Sándor
Vissza