1.062.052

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Radiologiai közlemények 1980.

Izotóp diagnosztikai supplementum - Országos Röntgen és Sugárfizikai Intézet Évkönyve 1980

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az izotópdiagnosztika aktuális hazai kérdéseiről és teendőiről már három éve folynak előadások és viták az O. R. S. I. Izotópdiagnosztikai Szemináriumai keretében. Ezeknek tanulságai - úgy érezzük... Tovább

Előszó

Az izotópdiagnosztika aktuális hazai kérdéseiről és teendőiről már három éve folynak előadások és viták az O. R. S. I. Izotópdiagnosztikai Szemináriumai keretében. Ezeknek tanulságai - úgy érezzük - nem veszhetnek el az egyéni jegyzetelés útvesztőiben; annál kevésbé nem, mert zsinórmértékül kell, hogy szolgáljanak a hazai alkalmazók gyakorlatában.
A most közreadandó anyag felhasználhatóságának biztosítéka az, hogy szerzői javarészt az O. R. S. I. Izotópdiagnosztikai Munkacsoportjának tagjai, s nagyon is tisztában vannak laboratóriumaink teljesítőképességével éppúgy, mint a szakmai időszerűség szempontjaival. A várakozásnak megfelelően három tématerületről nagyobb volumenű anyag érkezett:
- a pajzsmirigy in vivo izotópdiagnosztikájáról, amely hazánkban is a legnagyobb, immár negyedszázados hagyományra tekinthet vissza, méréstechnikai okokból pedig általános elterjedésnek örvend;
- a centrális keringés izotópdiagnosztikájáról, amely viszont hosszú kivételezett helyzetéből most kezd az általános érdeklődés előterébe kerülni, a gammakamerás megjelenítés előnyei és hozzáférhetőségének realitása arányában;
- végül bővebb helyet adtunk az in vitro teszteknek, annak megfelelően, hogy térhódításuk az izotópdiagnosztikai eljárások között vitathatatlan, esetenként pótolhatatlan is. Amikor a gyakorlatban követendő állásfoglaláshoz nyújtunk segítséget, nem ragaszkodhatunk az ex cathedra kijelentésekhez, hanem az audiatur et altéra pars elvén az előadásokhoz csatlakozó vitát, illetve a kerekasztal konferenciák aktív résztvevőit is megszólaltatjuk, úgy azonban, hogy a szöveget az olvasmányosság érdekében helyenként átrendeztük és tömörítettük. Ezzel, valamint egyes részek revíziójával mondanivalónk aktualitását kívántuk biztosítani.
Az anyag összeállításánál nagy segítséget nyújtottak a szemináriumok egy-egy témakörének referensei vagy moderátorai, így Csemay László professzor (SZOTE KIL), Földes János professzor és Krasznai István dr. (SOTE I. Belklinika), Bános Csaba dr. (Fővárosi János Kh.), Horváth Mihály dr. (Balatonfüredi Áll. Szívkh.), Istvánffy Mária dr. és R. Halmágyi Margit dr. (Orsz. Kardiológiai Int.), Szántó András dr. (Veszprém megyei Kh.), valamint Hernády Tibor dr. (SOTE Radiológiai Klinika).
A máj és vese izotópdiagnosztikájában jelenleg csak összefoglaló javaslatokra hivatkozunk. Ezeknek és már tárgyalt más fontos témaköröknek (központi idegrendszer, perifériás keringés, gyomorbéltraktus; összehasonlító megjelenítés, kettősjelzés, rövidéletű generátor- és ciklotrontermékek előállítása és mérése stb.) majd a következőkben kell különös figyelmet szentelnünk.
Az in vitro diagnosztikához csatoltan helyet adtunk olyan izotópeljárások tárgyalásának is (vizsgálatok és jelzési módszerek lágy betasugárzókkal: Garzó Tamás dr. SOTE Vegytani Int., Márton József dr. MTA Izotóp Intézete), amelyekkel a mindennapi rutin feladatokon túlmenően munkatársainknak az irodalomban, vagy a kísérleti munkában lépést kell tartaniuk. Vissza

Tartalom

1. IN VIVO IZOTÓPDIAGNOSZTIKA
1.1 A pajzsmirigybetegségek in vivo radioizotóp diagnosztikája
referátum: prof. Dr. Csernay László 7
1.12 kerekasztal: moderátor Dr. Bános Csaba 13
1.13 Módszertani javaslatok a pajzsmirigy
a) jód tárolási görbéjének vizsgálatára 21
b) szcintigráfiás vizsgálatára 23
1.2 A centrális keringés izotópdiagnosztikája
1.2.1 Radioizotóp eljárások a kardiológiai diagnosztikában:
Dr. Horváth Mihály 29
Függelék:
a) gyakorlati tudnivalók a rutinnal kapcsolatban 35
b) kiegészítő fogalom-értelmezés 39
122 A centrális keringés izotóp vizsgálatának módszertana:
R. Halmágyi Margit 45
123 A myokardium radioizotópos vizsgálata:
Dr. Istvánffy Mária 65
1.2.4 Kardiovasculáris vizsgálatok számítógépes támogatása:
Dr. Szántó András 81
13 Módszertani javaslatok
Dr. Hernády Tibor
13.1 A máj szcintigráfiás vizsgálata 83
13.2 Izotóp nefrográfia 85
1.4 In vivo méréstechnika kerekasztal: moderátor Dr. Krasznai István 89
2. IN VITRO IZOTÓP ALKALMAZÁS
2.1 A pajzsmirigy helye az in vitro izotópdiagnosztikában
2.1.1 referátum: Dr. Kertész László 97
2.12 kerekasztal: moderátor prof. Földes János 107
2.2 Tumor-antigének izotóptesztjei:
Dr. Kertész László 113
2 3 Radioizotópok jelentősége a fehérjeszintézis vizsgálatában:
Dr. Garzó Tamás 119
2.4 Biomolekulák jelzése lágy béta-sugárzókkal:
Dr. Márton József 129
2.5 Drogok (digitális glikozidák) meghatározása és kliniko-farmakológiai
célú in vitro assay-k:
Dr. Horváth Mihály 143
2.6 In vitro méréstechnika:
Dr. Krasznai István 145
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem