Előszó
Részlet:
"Gépszedő - korrektor
A Lino-osztály tervének jó teljesítése érdekében meg kell keresnünk és találnunk azt a formát, amely kiküszöböli azokat a zavarokat, amelyek ma a két részleg,...
Tovább
Előszó
Részlet:
"Gépszedő - korrektor
A Lino-osztály tervének jó teljesítése érdekében meg kell keresnünk és találnunk azt a formát, amely kiküszöböli azokat a zavarokat, amelyek ma a két részleg, korrektor és gépszedő munkájában fennállanak.
A tervbrigád nevében összeállítottam ezt a kis útmutatót, melynek segítségével megpróbálunk ezen a helyzeten segíteni, mert nem közömbös, hogy csak azért, mert a gépszedő és a korrektor nem mozognak egy síkon, a sorok ezreit kell feleslegesen szedni, s mindez a terv rovására megy.
Nézzük meg azokat a kérdéseket, amelyeket tisztázni kell:
a vagylagos szavak megszüntetése,
helyes elválasztás,
a sor égén - pont után - nagy betűvel való kezdés,
egybeírás és különírás
Valamely műnek nagyon rontja a minőségét, ha az olvasó állandóan vagylagosságokkal találkozik. Tapasztaltuk, ha egy művet több gépszedő szed és több korrektor olvas, bizonyos szavak kétféleképpen fordulnak elő. Ez még nem volna baj, de nagyobb baj az, hogy ezek a vagylagosságok a gépszedő rovására mennek, mert egynémely korrektor nem törődve a vagylagossággal, tetszése szerint választja meg ennek vagy annak használatát.
Az Akadémia helyesírási szabályainak figyelembe vételével - amelyek nagyon sok vagylagosságot hagytak meg - egy kis szótárt közlünk, mely elejét veszi az állandó vitáknak gépszedő és korrektor között. Persze a vagylagos szavaknál minden esetben azt fogadjuk el,amely a megszokottabb. De közlünk egy példát okulásul. Valamely szedő a "mult" szót állandóan hosszúan szedi (a korrektoroknál ugyanezt tapasztaljuk, hogy egyesek állandóan a mult szót hosszú betűvel korrigálják, bár ez vagylagos)."
Vissza