1.062.160

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Pálóczi Horváth Ádám, a Magyar Tenger poétája Füreden

Tanulmányok és szemelvények

Szerző
Szerkesztő
Balatonfüred
Kiadó: Balatonfüred Városért Közalapítvány
Kiadás helye: Balatonfüred
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 180 oldal
Sorozatcím: Balatonfüred Városért Közalapítvány kiadványai
Kötetszám: 57
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-9990-09-8
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva. Megjelent 400 példányban. E könyv Pálóczi Horváth Ádám születésének 250 éves évfordulóján készült (1760. május 11.-1820. január 28.)
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Tisztelt Olvasó!
Joggal állíthatjuk, hogy Balatonfüred azon városok sorába tartozik, amelyek sok neves egykori polgárukra lehetnek büszkék. Nem csupán születési helyük okán, hanem azért, mert... Tovább

Előszó

Tisztelt Olvasó!
Joggal állíthatjuk, hogy Balatonfüred azon városok sorába tartozik, amelyek sok neves egykori polgárukra lehetnek büszkék. Nem csupán születési helyük okán, hanem azért, mert életük, munkásságuk fontos korszaka kötötte őket a befogadó településhez, az inspiráló környezethez.
Balatonfüred számára ilyen nevezetes egyéniség Pálóczi Horváth Ádám is.
Ám ha találomra megállítanánk járókelőket Balatonfüreden, s megkérdeznénk tőlük, ki volt Pálóczi Horváth Ádám, bizonyára kevesektől kapnánk értékelhető választ. Amennyiben lenne ismeretük róla, csupán néhányan tudnák, miként kötődött településünkhöz. Nyilván a róla elnevezett utca jutna eszükbe, amit P. Horváth utcaként emlegetnek, vagy netán a református templom homlokzati falán és a zeneiskola épületén levő emléktáblái illetve a verbunkos zene kapcsán nevének Füredi Pantheon-beli említése. S talán emlékezetükbe idéznék, hogy Pálóczi Horváth Ádámról neveztük el Balatonfüred új intézményének, a Városi Múzeumnak balatoni panorámájú előadótermét. Néhányaknak talán tudomása lenne arról, hogy tőle származik a Még azt mondják, nem illik a tánc a magyarnak kezdősorú, ma is ismert dal szövege, és ő a szerkesztője s jórészt szerzője az Ötödfélszáz énekek című dalgyűjteménynek, amelynek 1953. évi kiadása ismét, bár egyoldalúan, irodalmi és egyéb munkásságáról szinte megfeledkezve a köztudatba emelte Pálóczi nevét.
A Pálóczi Horváth Ádámról való kevés tudás műveltségünk, iskolai ismeretszerzésünk szerkezetének módosulását jelzi. Felgyorsult világunkban átrendeződnek a kulturális értékek is. Változik az irodalmi kánon, az újraértékeléssel némely szerzők kikerülnek onnan, hogy átadhassák a helyüket az újaknak illetve az újra felfedezetteknek. Pálóczi Horváth Ádám az irodalmi ízlés megváltozása miatt sajnos már életében, Füredről való elköltözése után kiszorult a kánonból, pedig ifjan s méltán a Parnasszusra jutott. És ezt településünkön érte el, ahol élete delét töltötte jókedvvel, barátai körében, Füredet híressé téve. Vissza

Tartalom

Dr. Bóka István: Köszöntő
A szerkesztő előszava
Karika Erzsébet:
Az Oroszy család és Pálóczi Horváth Ádám 13
Ács Anna:
Horváth Ádám irodalmi munkássága „A maga vizéről
nevezetes Füreden" 23
Németh József:
Horváth Ádám levelezése Füredről 49
Némethné Rácz Lídia:
Pálóczi Horváth Ádám füredi házainak története 62
Tóth-Bencze Tamás:
Pálóczi Horváth Ádám, a térképész 73
Rácz János:
Pálóczi Horváth Ádám a Magyar Tengeren 81
Veres Györgyné Petrócz Mária:
Pálóczi Horváth Ádám, a népdalgyűjtő és hatása 84
Szemelvények 97
Függelék
155
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem