Előszó
A pszichológia bizonyos jelenségekkel foglalkozik, amelyeket általában lelki jelenségeknek neveznek. "Foglalkozik" lényegében azt jelenti, hogy leírja és ismerteti ezeket a jelenségeket,...
Tovább
Előszó
A pszichológia bizonyos jelenségekkel foglalkozik, amelyeket általában lelki jelenségeknek neveznek. "Foglalkozik" lényegében azt jelenti, hogy leírja és ismerteti ezeket a jelenségeket, megállapítja bekövetkezésük feltételeit, kutatja belső természetüket, valamint lefolyásuk és előfordulásuk törvényszerűségeit. Tanulmányozza, milyenek e jelenségek különböző embereknél, milyenek a lelki jelenségek egyéni változatai, típusai, milyenek az emberek lelki sajátosságai stb. Az emberek általában tudják, melyek a lelki jelenségek: jól ismerik azokat mindennapi életükből. Nem különleges körülmények között előforduló, laboratóriumokban előállított, készülékekkel megfigyelhető jelenségekről van szó, hanem olyanokról, melyekkel reggeltől estig, felébredéstől elalvásig dolgunk van: látunk valamit, hallunk, érzékelünk, figyelünk, emlékezünk, gondolkodunk, érzünk, vágyakozunk, törekszünk, akarunk stb. Ezek a lelki jelenségek.
Csak élő ember vagy állat lát, hall, érzékel, figyel stb. A lelki jelenségek az élő állati vagy emberi organizmus megnyilvánulásai: mással, mint az élő állati vagy emberi organizmussal kapcsolatban vagy attól függetlenül soha meg nem figyelhetők. A lelki .jelenség - élet jelenség. Élet jelenségek nem léteznek elszigetelten, egymagukban. Mindig beletartoznak a jelenségeknek - a folyamatoknak és működésüknek - abba a láncolatába és körforgásába, melyet életnek nevezünk. A "beletartozás" azt jelenti, hogy szerepük, funkciójuk van az életműködések rendszerében, részt vesznek a rendszernek - vagyis az életnek - a fenntartásában.
Vissza