1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Psychiatria Hungarica 1986/1.

A Magyar Pszichiátriai Társaság tudományos folyóirata - I. évfolyam 1. szám

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Magyar Pszichiátriai Társaság Vezetősége és Elnöksége nevében örömmel és ünnepélyes várakozással indítjuk útjára a társaság önálló folyóiratát, a Psychiatria Hungaricát. Amikor a társaság... Tovább

Előszó

A Magyar Pszichiátriai Társaság Vezetősége és Elnöksége nevében örömmel és ünnepélyes várakozással indítjuk útjára a társaság önálló folyóiratát, a Psychiatria Hungaricát. Amikor a társaság megalakult, első célkitűzéseinek egyike volt, hogy saját lapot alapítson. Kéréssel fordult a hatóságokhoz, hasonló módon szeretett volna lapot indítani, mint a többi szakmai társaság, hivatalos anyagi és erkölcsi támogatással, ismert, nagy kiadó közreműködésével. Ám gazdasági életünk más szakaszban volt, mint amikor a többi társasági lap indult, a megnövekedett nyomdai, terjesztési és szerkesztési költségek ma komoly vállalkozássá, kockázattá teszik új lapok indítását. Be kellett látnunk tehát, hogy támogatásra nem számíthatunk, a társaság lapja csak saját erőforrások igénybevételével kezdheti meg működését.
Így sem volt egyszerű elindítani a lapot, nem volt könnyű igazolni létjogosultságát és szükségességét. Az önálló lap fontosságát hirdető szakembereknek is tudatosítaniuk kellett, hogy elsősorban nem azért van szükség új folyóiratra, mert nincs fóruma a pszichiátriai cikkeknek. Kevés olyan írás van, amit a korábban meglévő lapok valamelyikében ne lehetett volna közzétenni. Az Ideggyógyászati Szemle soha sem zárkózott el pszichiátriai témák elől, és a társaság megalakulásakor vállalta, hogy terjedelmének egy részét a pszichiátria, illetve az új társaság rendelkezésére bocsátja. A Magyar Pszichológiai Szemle mindig szívesen vette a klinikai pszichológia, a pszichoterápia és a pszichopatológia tárgykörébe vágó kéziratokat. Az Alkohológia köztudottan nemcsak szorosabb értelemben vett alkohológiai cikkeket közölt, hanem a szociálpszichiátria képviseletét is vállalta. Az Orvosi Hetilap pedig összességében bizonyára több pszichiátriai, orvosi lélektani és pszichoterápiás írást közölt, mint a többi lap együttvéve, hiszen hetente jelentős terjedelemben jelent meg, és a pszichiátriát mindig is a medicina fontos területének tekintette. De nyitott volt szakmánk iránt az Orvosképzés, az Egészségnevelés, a Medicus Universalis és sok más szaklap is. Lehetett könyvet is írni, kevesen tudnak olyan témát, kéziratot említeni, amelytől a könyvkiadók elzárkóztak, inkább arról panaszkodtak a szerkesztők, hogy nem készültek el a szerződött kéziratok, nincs elég anyaguk a pszichiátria területéről.
Volt-e vajon ebben a helyzetben szükség önálló pszichiátriai lapra? Volt, és nem elsősorban mennyiségi hiány következtében. Olyan lapnak éreztük hiányát, amely az új társaság szellemiségét hordozza, amely a pszichiátria fejlesztésén aktív módon fáradozik, és amely megpróbálja egyenjogúvá tenni és integrálni a különböző szemléleteket és irányzatokat a pszichiátriában. A magyar pszichiátria identitását hordozó és fejlesztő lapnak láttuk szükségét. Vissza

Tartalom

Dr. Szilárd János - Dr. Buda Béla: Bevezető 3
Tanulmányok
Dr. Endrőczi Elemér: Reproduktív magatartási folyamatok szerveződése és szabályozása 7
Dr. Pável Magda: Pszichiátriai ellátásunk jellemző adatai és tendenciái 15
Dr. Tringer László: A depressziók kognitív szemlélete 29
Dr. Tariska Péter: Az organikus mentális szindrómák klinikai jelentősége és néhány vitatott kérdése 39
A pszichiátria történetéből
Dr. Vértes László: Alzheimer emlékére 47
Achilles sarok
Dr. Füredi János - Dr. Harmatta János: Ki a pszichoterapeuta? 51
Kazuisztika
Dr. Bagdy Emőke: Fokális, rövid pszichoterápia katatim képélmény módszerrel (A „sült hattyú" esettanulmány) 61
Beszámolók
Dr. Bánki M. Csaba: A biológiai pszichiátria Észak-Karolinában 69
Dr. Süle Ferenc: Beszámoló a zürichi Jung Intézet munkájáról 73
Felhívás szerzőinkhez 76
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem