Előszó
A Strukturális Alapok hazai felhasználásának sikere igen jelentős mértékben azon múlik, hogy képesek lesznek-e a legkülönfélébb gazdasági és társadalmi szereplők elegendő jó minőségű, megalapozott...
Tovább
Előszó
A Strukturális Alapok hazai felhasználásának sikere igen jelentős mértékben azon múlik, hogy képesek lesznek-e a legkülönfélébb gazdasági és társadalmi szereplők elegendő jó minőségű, megalapozott projektet felmutatni, amelyeken keresztül egyrészt ténylegesen fel tudjuk szívni a rendelkezésre álló - de nem automatikusan járó - támogatásokat, másrészt valós eredményeket tudunk elérni hazánk fejlődésében.
A jó minőségű projekt jól megtervezett és jól végrehajtott projektet jelent. Egy jól előkészített és sikeresen pályázó projekt is elbukhat, ha nem kellő gondossággal zajlik a végrehajtása, ugyanakkor egy rosszul vagy hiányosan megtervezett projekt már a szelekció során elhullik, be sem kerülhet a Strukturális Alapok rendszerébe.
Jelen dokumentum a HU 2002/000-180-03-01/03 számú „Magyar és ukrán civil szervezetek részére képzési program lebonyolítása projektfejlesztés és -generálás témában" című projekt keretében kidolgozott Projekt-ciklus Menedzsment kézikönyv, melynek célja a magyar és ukrán civil szervezetek felkészítése sikeres projektek előkészítésére és menedzselésére. A kézikönyv elsődleges feladata a magyar és urán civil szervezetek menedzsment képességeinek javítása, különös tekintettel a projekt-generálás folyamatának hatékonyságára, a projektötletek megfelelő előkészítésére, illetve a megvalósítási folyamat sikeres menedzsmentjére.
Ezen képességek fejlesztése különösen fontos a határmenti területen, hiszen Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, hasonlóan az ukrajnai Kárpátalja megyéhez európai és magyar viszonylatban is alacsony életszínvonallal jellemezhető, elmaradott területek közé tartozik. A helyi társadalom, kezdeményezések élénkítése, projektötletek fejlesztési tevékenységekké történő alakítása szükséges előfeltétele a fejlesztési források lehívásának.
Ezen megközelítéseknek megfelelően a jelen tananyag egyaránt tárgyalja a projektek tervezésének és végrehajtásának kérdéseit, minden elemnél bemutatva az Európai Unióban elfogadott és alkalmazott módszereket, technikákat, valamint a hazai megvalósítási rendszer egyes elemeit.
Vissza