1.060.331

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Pótfüzetek a Természettudományi Közlönyhöz 1944. április-júniius

Évnegyedes folyóirat - 76. kötethez, 2. szám, 234. füzet

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Kir. Magy. Természettudományi Társulat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 47 oldal
Sorozatcím: Természettudományi Közlöny
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 25 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Megjelenik évenkint 4 füzetben, összesen 12 nagy nyolcadrét ivnyi tartalommal: időnkint szövegközti ábrákkal illusztrálva. Nyomtatta Athenaeum, Budapest. 24 fekete-fehér fotóval és 12 fekete-fehér ábrával illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:
Mindennemű ásványi nyersanyag közül a különféle fémeket szolgáltató érceknek van az emberiség kultúrtörténetében legnagyobb jelentősége. Az őstörténet tanúsága szerint előbb a... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:
Mindennemű ásványi nyersanyag közül a különféle fémeket szolgáltató érceknek van az emberiség kultúrtörténetében legnagyobb jelentősége. Az őstörténet tanúsága szerint előbb a réz, majd a réz és ón emelte ki az embert állati kezdetlegességéből. A bronzot felváltó fémvas használatbavétele pedig megnyitotta a mai művelődésünkhöz vezető fejlődés útját. Az ember tehát már kezdetben ismerte a réznek, ónnak, sőt a vasnak is ama ércásványait, melyeket kezdetleges szerszámai és eszközei készítéséhez felhasználhatott. Majd a többi ércásványok megismerése és a belőlük előállítható fémfajták használatbavétele következett. Minden egyes felfedezés újabb lépést jelentett; minden addig ismeretlen fém újabb lehetőségeket nyitott meg : a mai kultúra már nem nélkülözheti a módfelett hasznos ércásványokat.
Az ércásványok vagy röviden ércek keletkezése, miként később látni fogjuk, a Föld szilárd kérgének kialakulásával, illetőleg a kéregbe nyomuló magma megszilárdulásával áll közvetlen kapcsolatban.
A ma felhasználható ércanyagokat előfordulásuk szerint három csoportra szoktuk osztani, éspedig a három nagyobb kőzetképző folyamattal való kapcsolatuk szerint : 1. a földi ősanyagból, a magas hőmérsékletű magmából kivált; 2. az üledékes kőzetekkel keletkezett és 3. a palás vagy metamorf-kőzetekhez kötött ércfelszaporodásokra.
Mindhárom csoport ércei valójában csakis egy eredetre vezethetők vissza: a Föld belsejéből kerültek bele a szilárd kéreg részei közé ; ha azután az itt működő erők hatása alatt településükben vagy alakjukban módosulást szenvedtek is, ez csak másodlagos folyamat eredménye s nem érinti az eredet kérdését. Igy tehát az ércek származását tekintve elsősorban is a föld belsejéből a magmával a kéreg részei közé, vagy a felszín közelébe került érctelepek a legalkalmasabbak a keletkezési folyamatok tanulmányozására. Hogy azonban az idevágó kutatások eredményei felhasználhatók legyenek, néhány szóval még a feltörő magma jellegzetes tulajdonságait kell megismernünk. Vissza

Tartalom

Dr. N. Sztrókay Kálmán: Érctelepek és »hőmérő« ásványok
Nyárády E. Gyula: A sóhegyek és az erdő Szovátafürdőn
Győrffyné Mottl Mária: A magyar barlangkutatás védelmében
Dr. Pongrácz Sándor: A termeszek államalapítása és értelmi világa
Dr. Szarvas Pál: A nemzetközi atomsúlytáblázat
Dr. Wágner János: A csigák táplálkozása
Természettudományi mozgalmak: Az állattan, növénytan, földtan és őslénytan köréből
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem