Előszó
Minden változik. Ma nem úgy élünk mint apáink éltek, nem úgy gondolkodunk, nem úgy cselekszünk. Mások az eszközeink, mások a lehetőségeink. Ez a változás térben és időben folyamatos. Egy dolog...
Tovább
Előszó
Minden változik. Ma nem úgy élünk mint apáink éltek, nem úgy gondolkodunk, nem úgy cselekszünk. Mások az eszközeink, mások a lehetőségeink. Ez a változás térben és időben folyamatos. Egy dolog változatlan, az a felismerés, hogy minden új valamilyen módon az előzőkre épül; elődeink eredményeit, munkáit, tapasztalatait használja fel. Könnyen belátjuk ezt például műszaki eredmények esetén és természetesnek tartjuk, hogy a mai rádiótelefon-készülék nem előzhette meg a korábbi telefonkészüléket. Nem így vagyunk a társadalomban végbemenő folyamatokkal, különösen nem a látszólag haszontalan eredményeket adó ismeretekkel. Mennyi pénzt, energiát és ami ennél sokkal-sokkal fontosabb, időt lehetne megtakarítani, ha ezeket a nem műszaki tapasztalatokat is jobban megismerhetnénk, jobban tanulmányoznánk és felhasználnánk. Hiszen még a zsákutcák felfedezése, kijelölése is eredmény, ha csak egyszer fedezzük fel, bár az igazi hasznot nem is a felfedezőjének hanem az elkerülőjének adja.
„Nincs új a nap alatt" közismert mondásban is a fenti gondolatokat érzem rejtve és azt, hogy a folyamatos, szakadatlan változásban magasabb fokon, korábbi eredményeket felhasználva a jelenben ismétlődik a múlt. Fontos létérdek tehát ismerni az előzményeket, a múltat.
Sokan foglalkoznak a megismertetéssel. Jelentős közülük a muzeológusok, múzeumok szerepe. Az 1996. évben honfoglalásunk 1100. évét ünnepeltük. Alapítványunknak is alkalom volt ez múltat idézni, az ország történelmét ismertetni, benne bemutatni a mindig örök posta fejlődését, kiállításokat rendezni, emléket állítani Puskás Tivadarnak és találmányának a Telefonhírmondónak, büszkélkedni a századvég-századelő távközlési eredményeivel, erőt gyűjteni az elmúlt száz év sikereiből, kudarcaiból. Napjaink nagy változásának időszakát, az újrakezdés igényét és lehetőségét felfedezhetjük múltunkban is. Ez évi évkönyvünk készítőit, tanulmányainak szerzőit az a dicséretes törekvés vezérelte, hogy a könyv külsőleg, a címlapjától kezdve tanulmányain keresztül ezt az időszakot mutassa be, ismertesse az alapítvány 1996. évi múltat bemutató tevékenységét. Abban bízva, hogy Ön is Kedves Olvasó beleolvasva, majd tanulmányozva is a könyvet úgy találja, hogy ez dicséretesen sikerült, köszönöm a szerzők és készítők munkáját.
Vissza