Előszó
Az itt következő tanulmányok a középiskolai matematikai anyag egyik legterjedelmesebb részével, az algebrával foglalkoznak. Részben a témakör megvilágítását szolgálják, részben kevésbé ismert...
Tovább
Előszó
Az itt következő tanulmányok a középiskolai matematikai anyag egyik legterjedelmesebb részével, az algebrával foglalkoznak. Részben a témakör megvilágítását szolgálják, részben kevésbé ismert felhasználását mutatják be, részben pedig egyes részek tanításával kapcsolatos problémákat elemeznek. Ezek a szempontok természetesen nem mindig válnak külön.
A kötet ugy keletkezett, hogy az 1975-1976 tanévben felkért a Fővárosi Pedagógiai Intézet egy előadássorozat tartására a polinomok témaköréből. Az anyag és az arra vonatkozó irodalom összeállítása során magam is meglepődtem, hogy saját témára vonatkozó tanulmányaim, amelyek különböző időben és helyeken jelentek meg, a témakör mekkora részét fedik. Mivel azonban folyóiratok régebbi köteteihez nem könnyű hozzájutni, de még könynv alakban megjelent tanulmánygyűjteményekhez sem, de volt olyan tanulmány is, amelyik kis számban sokszorosítva látott csak napvilágot, így azt javasoltam, hogy a szóban forgó tanulmányokat sokszorosított formában kapják kézbe a tanfolyam résztvevői.
Az intézet előbb elfogadta eredeti formájában a javaslatot, majd felajánlotta, hogy kiadja könyv formában, a tanulmányokat, hogy a tanárok szélesebb rétege számára hozzáférhetővé váljék. Természetesen örömmel beleegyeztem, bár ez azzal a szükségszerű követelménnyel járt, hogy a tanulmányokat bizonyos mértékben össze kellett hangolni és ezzel együtt akkor már az ujabb tapasztalatok alapján lényeges átdolgozásra is sor került. Ez igen erősen késleltette a végleges kézirat elkészültét. Ez uton is köszönetet mondok az Intézet vezetőségének, azért a türelemért és segítőkészségért, amivel lehetővé tette a nagy késedelem ellenére is a könyv megjelenését és segítséget nyujtott a kézirat előállításában.
A tárgyalt témákkal kapcsolatban merültek fel olyan szakmai vagy didaktikai megjegyzések, kiegészítések, amelyeknek bedolgozása a tanulmányba tul nagy kitérőt jelentett volna. Ezek az egyes tanulmányokhoz fűzött jegyzetek formájában a tanulmányok végén találhatók.
Ezek a jegyzetek mind az átdolgozás során keletkeztek. Ezen kívül is sokat változtak az egyes tanulmányok.
Vissza