A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Polinomok, egyenletek az iskolában

Kalmár László és Péter Rózsa emlékének ajánlom

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Fővárosi Pedagógiai Intézet
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 221 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 963-501-026-5
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal illusztrált.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az itt következő tanulmányok a középiskolai matematikai anyag egyik legterjedelmesebb részével, az algebrával foglalkoznak. Részben a témakör megvilágítását szolgálják, részben kevésbé ismert... Tovább

Előszó

Az itt következő tanulmányok a középiskolai matematikai anyag egyik legterjedelmesebb részével, az algebrával foglalkoznak. Részben a témakör megvilágítását szolgálják, részben kevésbé ismert felhasználását mutatják be, részben pedig egyes részek tanításával kapcsolatos problémákat elemeznek. Ezek a szempontok természetesen nem mindig válnak külön.
A kötet ugy keletkezett, hogy az 1975-1976 tanévben felkért a Fővárosi Pedagógiai Intézet egy előadássorozat tartására a polinomok témaköréből. Az anyag és az arra vonatkozó irodalom összeállítása során magam is meglepődtem, hogy saját témára vonatkozó tanulmányaim, amelyek különböző időben és helyeken jelentek meg, a témakör mekkora részét fedik. Mivel azonban folyóiratok régebbi köteteihez nem könnyű hozzájutni, de még könynv alakban megjelent tanulmánygyűjteményekhez sem, de volt olyan tanulmány is, amelyik kis számban sokszorosítva látott csak napvilágot, így azt javasoltam, hogy a szóban forgó tanulmányokat sokszorosított formában kapják kézbe a tanfolyam résztvevői.
Az intézet előbb elfogadta eredeti formájában a javaslatot, majd felajánlotta, hogy kiadja könyv formában, a tanulmányokat, hogy a tanárok szélesebb rétege számára hozzáférhetővé váljék. Természetesen örömmel beleegyeztem, bár ez azzal a szükségszerű követelménnyel járt, hogy a tanulmányokat bizonyos mértékben össze kellett hangolni és ezzel együtt akkor már az ujabb tapasztalatok alapján lényeges átdolgozásra is sor került. Ez igen erősen késleltette a végleges kézirat elkészültét. Ez uton is köszönetet mondok az Intézet vezetőségének, azért a türelemért és segítőkészségért, amivel lehetővé tette a nagy késedelem ellenére is a könyv megjelenését és segítséget nyujtott a kézirat előállításában.
A tárgyalt témákkal kapcsolatban merültek fel olyan szakmai vagy didaktikai megjegyzések, kiegészítések, amelyeknek bedolgozása a tanulmányba tul nagy kitérőt jelentett volna. Ezek az egyes tanulmányokhoz fűzött jegyzetek formájában a tanulmányok végén találhatók.
Ezek a jegyzetek mind az átdolgozás során keletkeztek. Ezen kívül is sokat változtak az egyes tanulmányok. Vissza

Tartalom

Előszó1
Az egyenletek megoldásakorelkövetett hibák forrásairól26
Jegyzet30
Gyökjelekkel megoldható magasabbfoku egyenletekről30
Módszertani megjegyzések a másodfoku egyenlet tanításához38
A harmadfoku egyenlet megoldása49
A negyedfoku egyenlet megoldása58
A komplex számok bevezetéséről59
Speciális algebrailag megoldható egyenlettípusok. Reciprok egyenlet66
Abel-féle egyenletek79
Polinomok és végtelen polinomok79
A polinomok egy alkalmazási területe81
Műveletek végtelen plinomokkal102
A végtelen polinomok további alkalmazásai123
Polinom és polinom-függvény132
Négyzetgyökvonás a polinomok körében150
Jegyzetek166
Polinomok osztása, Horner-elrendezés, interpoláció174
Jegyzetek196
A kétismeretlenes másodfoku egyenletek megoldáshalmazának geometriai jellemzése (szakköri anyag)199
Jegyzet220

Surányi János

Surányi János műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Surányi János könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem