Előszó
Ennek a polgári jogi jogszabálygyűjteménynek az összeállítója rendkívül hasznos munkát végzett. Polgári Törvénykönyvünk erénye a rövidség, de ez bizonyos szempontból hátránya is. Annak, aki...
Tovább
Előszó
Ennek a polgári jogi jogszabálygyűjteménynek az összeállítója rendkívül hasznos munkát végzett. Polgári Törvénykönyvünk erénye a rövidség, de ez bizonyos szempontból hátránya is. Annak, aki valamely konkrét esetben utána akar nézni, hogy milyen jogok illetik és kötelezettségek terhelik, nem elég elővennie a Polgári Törvénykönyvet. Abban számos utalást fog találni arra, hogy valamely adott jogviszonyt részleteiben külön jogszabály szabályoz, sőt olyan rendelkezést is, hogy a Polgári Törvénykönyvben lefektetett szabálytól más jogszabály adott esetben eltérhet. Különösen áll ez azokra, akiket a gazdasági élettel kapcsolatos jogviszonyok érdekelnek, - s fokozottan ez a helyzet ezeken belül is azokra nézve, akik gazdasági tevékenységüket a szocialista szektor keretén belül fejtik ki, vagy fogják kifejteni. A közgazdasági egyetem pedig éppen erre neveli hallgatóit. A jog általános fogalmait minden közgazdásznak meg kell tanulnia, ahhoz hogy a jogszabályok között eligazodjék.
A jog tartalma természetesen változik és ezért semmiféle jogszabálygyűjtemény nem remélheti, hogy hosszú időn át megőrzi időszerűségét. Mégis Polgári Törvénykönyvünk legújabb módosítása és az annak alapján megejtett revízió folytán újból szabályozott jogviszonyok maradandó jellegűeknek látszanak és a rájuk vonatkozó jogszabályok érdemesek arra, hogy gyűjteményben összefoglalva segédkönyvként szolgáljanak.
Ez a gyűjtemény tehát elsősorban a gazdálkodás szocialista szektorát tartja szem előtt. Ehhez képest válogatta ki a Polgári Törvénykönyv ide vonatkozó rendelkezéseit, az életbe léptetésről szóló törvényerejű rendeletet, az állami vállalatokról, a vállalatok társulásairól kiadott rendelkezéseket. A Polgári Törvénykönyv kötelmi jogi fejezetéből minimális szükségletet kíván kielégíteni azzal, hogy a szállítási, vállalkozási, az utazási, a mezőgazdasági termékértékesítési és a külkereskedelmi bizományi szerződés legfontosabb rendelkezéseit magában foglalja. Az olvasónak a mindennapi életben felmerülő esetekre kíván segítséget nyújtani azzal, hogy a belkereskedelmi miniszternek a minőségi kifogásokra vonatkozó rendelkezését is közreadja.
Biztosra veszem, hogy a fentiek figyelembevételével összeállított jogszabálygyűjtemény nemcsak egyetemünk hallgatóinak, hanem azoknak is, akik a közgazdasági életben tevékenykedve útmutatást keresnek a mindennapi élet által fölvetett jogi kérdésekre segítséget fog adni.
Dr. Réczei László
Vissza