1.059.645

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Polgári jog és családi jog V.

Szellemi alkotások joga/Kézirat/Eötvös Lóránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar

Szerző
Budapest
Kiadó: Felsőoktatási Jegyzetellátó Vállalat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 103 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Kézirat. Tankönyvi szám: 8-7306.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1. § A szellemi alkotások jogának kialakulása 1, A történelmi materializmus ama tanításának megfelelően, hogy *a termelési viszonyoknak feltétlenül összhangban kell lenniök a termelőerők jellegével... Tovább

Előszó

1. § A szellemi alkotások jogának kialakulása 1, A történelmi materializmus ama tanításának megfelelően, hogy *a termelési viszonyoknak feltétlenül összhangban kell lenniök a termelőerők jellegével « (Sztálin), a termelési erők jellegének megváltozása vonta maga után az emberiség fejlődése során az emberek közli társadalmi viszonyok, az egész társadalmi rend kialakulását A termelőerők jellegének megváltozása pedig szoros összefüggésben van az emberi találékonysággal, amely mindig kereste és meg is tudta találni a termelés tökéletesítésének eszközeit A tűzgyújtás módjának megtalálása, az állattenyésztés módszereinek kialakulása, a mezőgazdasági termelés módszereinek tökéletesedése, a víz romboló erejének megnyergelése és a társadalom javára fordítása, a földek öntözésére, energiatermelésre felhasználása (Sztálin ), a manufaktúra után a természeti erők (gőzgép, robbanó motor villamosenergia) által hajtott szerszámgépek feltalálása és alkalmazása olyan következményeket von maga után, mint a nemzetségi rend bomlása az állam keletkezése, a rabszolga társadalom helyén a feudális, majd ennek összeomlása után a kapitalista rend kialakulása, a kizsákmányoló társadalom helyén a szocialista társadalom építése. A termelőerők jellegének társadalmat formáló átalakulása azonban nem egyetlen robbanásszerű változásként következett be, hanem az újdonságként jelentkező emberi gondolatok viszonylag hosszú időn keresztül éppen a fennálló társadalmi berendezkedés szolgálatában állottak; azok nagy számának megvalósulása gyakorlati alkalmazása azt jelentette, hogy ismert tárgyak vagy ezek kombinációja útján új sajátosságok jöttek létre. Vissza

Tartalom

Bevezetés
1. § A szellemi alkotások jogának kialakulása 3
1. A szellemi alkotások szerepe a társadalom fejlődésében az alkotói jogok kialakulása előtt 2. A szerzői jog kialakulása a könyvnyomtatás feltalálása után. 3. A feltalálói jog kialakulása a polgári forradalomban.
2. § A szellemi alkotások szocialista szemlélete 17
1, A szellemi alkotások jogának jelentősége a Szovjetunióban. A Szovjetunió szerzői jogának alapelvei. 2. A feltalálói jog szocialista átalakulása, 3, A fejlődés útja a népi demokráciákban.
3. § Az alkotói jogok jellege és rendszerbeli elhelyezése 22
I. A szerzői jog, a szabadalmi jog és az újítói jog viszonya. 2. A jogi szabályozás polgári jogi jellege. 3. Az alkotói jogokról szóló elméletek. 4. Az alkotói jogok .szocialista minősítése.
1. rész Szerzői jog
4. § A szerzői jog fogalma, tárgya, alanya 26
1. A szerzői jog fogalma. 2. A mű. 3. A szerző.
5. § A szerzői jog tartalma, korlátai, védelme 33
1. A szerzői jog tartalmi elemei 2. A szerzői jog
gyakorlásának módozatai általában. 3. A szerző kizárólagos jogának korlátai, a) Az oltalmi idő. b) Tartalmi korlátozások. 4. A szerzői jog védelme, A szerzői jogbitorlás esetei és a bitorlás szankciói. 5. A szerző személyiségi jogai.
6. § A szerzői alkotó tevékenységet és a szerzői jogok védelmét előmozdító szervek 74
1. A szerzői alkotó tevékenységet támogató intézkedések áttekintése. 2. A szerzők társadalmi szervezetei. Irodalmi Alap. Zenei Alap. Képzőművészeti Alap, 3. A Szerzői Jogvédő Hivatal. A Képzőművészeti Alap jogvédő feladatköre.
7. § A szerzői alkotások felhasználásának jogviszonyai 55
1. A szerzői jogok gyakorlására vonatkozó jogviszonyok típusai. 2. a) A szerzői jog átruházása, b) A kiadói szerződés. 3. A szerzői jog gyakorlására vonatkozó más jogviszonyok: a) terjesztés; b) szinrehozatal ; c) mozgófény képészeti alkotásban felhasználás; d) rádióelőadás. 4. Képzőművészeti alkotások forgalombahozatala.
II. rész. Újítások. Találmányod Szabadalmak
8. § Újítások 66
1. Az újítások és az újítói mozgalom jelentősége a szocializmus építésében. 2. Az újítás fogalma és fajtái. Az újítás szerzője. 4. Az újítási díjak és az újítói tanúsítvány. 5. Az újítási ügyekben eljáró szervek 6. Az újítási eljárás. 7. Tervszerű fejlesztés.
9. § Találmány. Szabadalom 74
1. A találmány fogalma, eltérései az újítástól 2. A találmány szerzője. 3. A találmány felajánlása az állam részére; 4. A találmány felajánlójának jogai Szerzői tanusítvány. Feltalálói díj. 5. Találmányi szabadalom.
10. § Védjegy. Ipari minta 84
1. Védjegy. 2. Ipari minta
Jogszabályok 86
Irodalom 87
Függelék a jegyzet 8. és 9. § -ához 89
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
Kuponos kedvezmény ezen könyv esetében nem vehető igénybe.