1.066.445

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Polgári és "újbaloldali" elméletek a tőkés világgazdaságról (dedikált példány)

Szerző
Budapest
Kiadó: Kossuth Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 449 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 963-09-1596-0
Megjegyzés: Szentes Tamás szerző által dedikált példány.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

A második világháború óta végbement nemzetközi gazdasági és politikai változások, élénk és tanulságos vitát váltottak ki a kapitalizmus és fennálló "nemzetközi gazdasági rendje" legkülönfélébb, szociál demokrata és kispolgári-radikális, "újbaloldali" és marxista bírálóinak a táborában. Olyan kérdések kerültek az elméleti revízió és a vita, illetve az új elemzések középpontjába, amelyek nemcsak a modern kapitalizmus politikai gazdaságtanának és a világgazdaság és nemzetközi kereskedelem elméletének, témakörébe vágnak, hanem az egyes országok külgazdasági politikáját, fejlesztési stratégiáját, sőt a nemzetközi politikai viszonyok problematikáját is közvetlenül vagy közvetve érintik: - Milyen a világgazdaság természete és mozgástörvénye? Egységes organizmus-e, avagy az egyes önálló nemzetgazdaságok külkapcsolatainak, interdependens kereskedelmi viszonyainak halmaza?
- Elsődlegesen nemzeti avagy nemzetközi jellegű-e a kapitalizmus? Mi tehát az elemzés alapegysége: a nemzeti gazdaság és... Tovább

Fülszöveg

A második világháború óta végbement nemzetközi gazdasági és politikai változások, élénk és tanulságos vitát váltottak ki a kapitalizmus és fennálló "nemzetközi gazdasági rendje" legkülönfélébb, szociál demokrata és kispolgári-radikális, "újbaloldali" és marxista bírálóinak a táborában. Olyan kérdések kerültek az elméleti revízió és a vita, illetve az új elemzések középpontjába, amelyek nemcsak a modern kapitalizmus politikai gazdaságtanának és a világgazdaság és nemzetközi kereskedelem elméletének, témakörébe vágnak, hanem az egyes országok külgazdasági politikáját, fejlesztési stratégiáját, sőt a nemzetközi politikai viszonyok problematikáját is közvetlenül vagy közvetve érintik: - Milyen a világgazdaság természete és mozgástörvénye? Egységes organizmus-e, avagy az egyes önálló nemzetgazdaságok külkapcsolatainak, interdependens kereskedelmi viszonyainak halmaza?
- Elsődlegesen nemzeti avagy nemzetközi jellegű-e a kapitalizmus? Mi tehát az elemzés alapegysége: a nemzeti gazdaság és társdalom, avagy a tőkés világ egésze? Belső nemzeti, avagy külső, nemzetközi körülményeknek tudható-e be egyes országok fejlettsége és mások elmaradottsága?
- Érvényesül-e és hogyan az értéktörvény a világpiacon? Mi határozza meg a világpiaci árak alakulását? Van-e hatása a tőke nemzetközi mozgásának és a nemzeti bérszínvonalak eltérésének a világpiaci árarányokra? Mi a szerepe az állami beavatkozásnak, a nemzeti adó- és vámpolitikának a nemzetközi cserearányok alakulásában?
Mit jelent a nemzetközi csere egyenlőtlensége? Van-e reális tartalma az ún. komparatív előnyök, illetve költségek elvének, és érvényesülhetett-e ez az elv a gyakorlatban?
- Lehet-e a külkereskedelemnek,a nemzetközi munkamegosztásba való bekapcsolódásnak fejlődésgátló hatása? Van-e jelentősége ebből a szempontból a nemzetközi munkamegosztásban termelt áru jellegének, a szakosodásra kiválasztott ágazat természetének? Válhat-e kedvezőtlen hatásúvá a nyereséges külkereskedelem?
- Milyen a beruházási tőkék nemzetközi áramlásának természetes iránya? előnyökkel avagy hátrányokkal járnak-e együtt a külföldi tőkeberuházások a befogadó ország fejlődése szempontjából? A nemzetközi egyenlőtlenségek felszámolását segítik-e elő a transznacionális tőkés társaságok, avagy minden baj okozói, a jelenkor "ördögei"? Van-e világméretű tőkefelhalmozás, és mi abban az egyes országcsoportok szerepe?
- Milyen a fejlett tőkésországokból átvitt, illetve átvett technológiának a jellege és a befogadó országok viszonyaira, fejlődésére gyakorolt hatása? Semleges-e társadalmilag a technika?
- Mit jelent a centrum és a periféria viszonya a tőkés világrendszerben? Mi az oka a világgazdaságban tapasztalható egyenlőtlen fejlődésnek? Miben áll a nemzetközi kizsákmányolás, s milyen az imperializmus valódi természete? Van-e a nemzetközi munkásszolidaritásnak objektív alapja? Országok, országcsoportok avagy társadalmi osztályok állnak-e szemben egymással a tőkés világrendszerben? Nemzeti avagy nemzetközi fronton kell-e az osztályharcot elsősorban megvívni?
- Ezekre és ezekhez hasonló kérdésekre keresik a választ azok a nemzetközileg ismert neves teoretikusok is, akiknek az elméletét, okfejtését és következtetéseit veszi kritikai vizsgálat alá e könyv szerzője.
Szentes Tamás ebben a munkájában elsősorban a polgári közgazdaságtan új irányzatának és a tőkés világgazdaságra vonatkozó "újbaloldali" és "neomarxista" elméleteknek az átfogó bírálatára vállalkozott. Különösen részletesen bírálja a kereskedelmi imperializmus és egyenlőtlen csere Emmanuel-féle elméletét és Wallersteinnek a világ egészét átfogó, globális kapitalizmusra vonatkozó koncepcióját. Egyszersmind áttekintést ad a polgári közgazdaságtannak a nemzetközi gazdaságra vonatkozó nézetei fejlődéséről is, rámutat továbbá a marxizmus által még tisztázásra váró egyes elméleti problémákra, és a vitatott kérdésekben megfogalmazza saját álláspontját. A kötet utolsó fejezetében a szerző összefoglalja a bírált elméletek néhány felhasználható eredményét és a viták, illetve az elméletkritika főbb tanulságait, sőt, a gyakorlati gazdaságpolitika számára levonható főbb következtetéseket is.
A kötet különösen a politikai gazdaságtan művelői,az elméletek és ideológiák fejlődésének kutatói és a nemzetközi gazdasági kapcsolatok elméleti és gyakorlati szakemberei számára lesz hasznos olvasmány. Vissza

Tartalom

A nemzetközi gazdaság hagyományos polgári elmélete és annak újabbkori revíziója
A polgári közgazdaságtan hagyományos nézetei a nemzetközi gazdaságról19
Elméleti előzmények: merkantilista és fiziokrata nézetek19
A klasszikus polgári közgazdászok nemzetközi gazdaságra vonatkozó elmélete22
A klasszkus tételek korrkciói és kiegészítései a neoklasszikus és a keynesi elméletekben34
Jegyzetek39
A hagyomány polgári elmélete újabbkori revíziója48
A harmonikus világgazdaság illúziója elleni támadás Prebisch munkáiban48
A nemzetközi jövedelemlecsapolás összefüggése a tradicionális szektor korlátlan munkaerő-kínálatával Lewis elméletében55
Hirschman a külföldi tőke működéséenk káros következményeiről60
A partnerek egyenlőtlenségének tétele Balogh elméletében62
A függő alrendszer tétele Furtado elméletében66
Perroux a dominancia és függés viszonyairól71
Az egyenlőtlenséget létrehozó világgazdasági erők kumulatív hatása Myrdal elméletében72
A nemzetközi specializáció egyenlőtlenségei és a technológia-transzfer bírálata Singer koncepciójában79
Jegyzetek84
"Újbaloldali" elméletek az imperializmusról és az egyenlőtlen nemzetközi cseréről. Marxisták és "neomarxisták" vitája a tőkés világrendszerről
A kereskedelmi imperializmus és az egyenlőtlen csere elmélete95
A kereskedelmi imperializmus koncepciója99
A cser egyenlőtlenségének kérdése az elméletekben általában120
A nemzetközi csere egyenlőtlenségének értelmezése és okfejtése Emmanuel elméletében128
Emmanuel ár- és bérelmélete135
A nemzeti bérszínvonalak különbözőségeinek hatása a gazdasági fejlődés és a nemzetközi csere egyenlőtlenségére154
Emmanuel felfogása a nemzetközi kizsákmányolásról, az osztályszolidaritásról és a fejlőd országok számára ajánlható gazdaságpolitikáról159
Jegyzetek187
Az egyenlőtlen csere elméletéről folytatott vita néhány résztvevőjének álláspontja és az elmélet egyéb változatai212
Bettelheim álláspontja212
Egy alternatív változat: az egyenlőtlen csere értelmezése és mechanizmusa Oscar Braun elméletében223
Samir Amin nézetei az egyenlőtlen cseréről és az imperialista kizsákmányolásról243
Az érték kategóriája, a "transzformációs probléma" és a munkaerő-érték alakulása245
A tőkés világgazdaság egysége és a munkaerő áruvá válásának "egyetemessége"252
A "perifériás kapitalizmus" értelmezése258
A nemzetközi érték "elsődlegessége"262
A "tényező"-mobilitás és a viszonylagos nemzetközi bérkülönbségek szerepe az egyenlőtlen cserében266
A nemzetközi munkamegosztás egyenlőtlensége és a cserélt termékek "specifikumának" kérdése277
Politikai következtetések az osztályharcra és a társadalmi átalakulásra vonatkozóan280
Jagdish Saigal álláspontja288
Andersson nézetei az egyenlőtlen csere kérdésében 293
Jegyzetek321
A "világrendszer-szemlélet" és a globális felhalmozás elmélete336
Wallerstein "világrendszer-szemlélete"340
A társadalmi fejlődés történelmi menetének és a formációk közötti fejlődéskapcsolatnak a kérdése348
A kapitalizmus kialakulásának, ellentmondásainka, fő tendeniáinak és a centrum-periféria viszony tartalmának értelmezése355
A periféria "strukturális szerepének" és kizsákmányolásának magyarázata, valamint a "fél-periféria" koncepciója368
A politikai harc frontjai és a globális tőkefelhalmozás koncepciója 386
A szocializmus értelmezése396
Jegyzetek401
Néhány tanulság a marxista elmélet és a gyakorlat gazdaságpolitika szempontjából410
A kapitaliumus mint társadalmi formáció és világrendszer kérdése411
A tőkés világgazdaság kifejlődésének, mozgatórugóinak és mozgástörvényeinek kérdése421
A világpiaci árak, az egyenlőtlen csere és az értéktörvény kérdése435

Szentes Tamás

Szentes Tamás műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Szentes Tamás könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem