Előszó
Részlet a könyvből:
Thészeusz
I. A földrajzírók, ó, Sossius Senecio, amikor a föld ismeretlen és távoli tájairól esik szó, térképeik szélére ilyenféle megjegyzéseket írnak: "Ezen túl nincs más,...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
Thészeusz
I. A földrajzírók, ó, Sossius Senecio, amikor a föld ismeretlen és távoli tájairól esik szó, térképeik szélére ilyenféle megjegyzéseket írnak: "Ezen túl nincs más, csak víztelen sivatag, vadállatok tanyája", vagy: " rejtett agyagos föld", vagy "szkitha jégmező", vagy "jégpáncéllal borított tenger".
Párhuzamos életrajzok című művem írása közben én is így jutottam el addig az időpontig, ameddig a valószínű és a tényeken alapuló történetírás eljuthat. A régebbi időkről nyugodtan kijelenthetném én is, hogy ami ezen túl van, a csodáknak és a tragédiaírók regéinek világához tartozik, ahol semmi nem biztos és semmi be nem bizonyítható.
Mivel azonban Lükurgosznak, a törvényhozónak és Numa királynak az életrajzát már megírtam, helyesnek tartom, hogy Romulus életét is elmondjam, kinek korához történetírói munkámban egyébként is közel jutottam. Amikor ezen elmélkedtem, Aiszkhülosz jutott eszembe:
E férfihoz ki lenne fogható?
Kit mérhetek hozzá? Ki érne föl vele?
és természetesnek találtam, hogy a szép és dicső Athén megalapítóját, Thészeuszt állítsam szembe és hasonlítsam össze a legyőzhetetlen és nagy hírű Róma atyjával.
Vissza