Fülszöveg
Plugor Sándor alkotásaiban gyermek- és ifjúkorának - a tradíciók és a lét objektivitása által szigorúan meghatározott, zárt - világa sajátos egységgé fonódik össze irodalmi élményeinek érzelmi-gondolati tartalmával. Szűkszavú alkot: csak a valóságot ábrázolja, ám ezen belül gyakran a szürrealizmus eszközeivel hangsúlyozza, erősíti jelképes erejűvé mondanivalóját. Képi világának elemei a mindennapokat idézik: nők, anyaság, öreg emberek, lovak. Sajátossá, szimbólumértékűvé Plugor ábrázolásmódja teszi őket. Fémkarcain ezt szolgálja a felesleges és a véletlenszerű kirekesztése; a fekete szín mindig drámai alkalmazása; a karctű által bevésett, a mondanivalónak megfelelően leheletfinom, hajlékony, kecses, olykor szinte csak jelzésszerű, vagy a sűrűséggel, tördeltséggel drámaivá fokozott vonal; a hangsúlyos részek részletgazdagsága. Tusrajzain ugyanezt a nagyobb felületek, a szándékolt darabosság, a vonalak vastagságának és feketeségének sokfélesége által éri el, a választott technika...
Tovább
Fülszöveg
Plugor Sándor alkotásaiban gyermek- és ifjúkorának - a tradíciók és a lét objektivitása által szigorúan meghatározott, zárt - világa sajátos egységgé fonódik össze irodalmi élményeinek érzelmi-gondolati tartalmával. Szűkszavú alkot: csak a valóságot ábrázolja, ám ezen belül gyakran a szürrealizmus eszközeivel hangsúlyozza, erősíti jelképes erejűvé mondanivalóját. Képi világának elemei a mindennapokat idézik: nők, anyaság, öreg emberek, lovak. Sajátossá, szimbólumértékűvé Plugor ábrázolásmódja teszi őket. Fémkarcain ezt szolgálja a felesleges és a véletlenszerű kirekesztése; a fekete szín mindig drámai alkalmazása; a karctű által bevésett, a mondanivalónak megfelelően leheletfinom, hajlékony, kecses, olykor szinte csak jelzésszerű, vagy a sűrűséggel, tördeltséggel drámaivá fokozott vonal; a hangsúlyos részek részletgazdagsága. Tusrajzain ugyanezt a nagyobb felületek, a szándékolt darabosság, a vonalak vastagságának és feketeségének sokfélesége által éri el, a választott technika természetes követelményeinek mindig tökéletesen megfelelve. Érzelemgazdag, invenciózus grafikai világának legfőbb értéke a mindig jelenlevő, sugárzó, erőteljes, képi nyelven megfogalmazott gondolatiság.
Ady Endre, Illyés Gyula, József Attila, Petőfi Sándor, Farkas Árpád, Kányádi Sándor, Sütő András, Szilágyi Domokos és mások műveihez készült irodalmi kísérőrajzai kreatív illusztrációk. Önálló alkotások ezek; egy-egy sor vagy gondolat Plugor sajátos formanyelvén történő újrafogalmazásai. Az ihletet adó irodalmi művekhez hasonlóan születtek, - elkerülhetetlen konfliktusok között, az örökös kiutat keresve; a vonal, a forma, a korszerű grafika eszközeivel.
Öregemberábrázolásain a beesettszemű, ráncokkal barázdált, leheletfinom vonalakkal élővé varázsolt arcok; a mindig hangsúlyosra komponált, kirepedezett bőrű, kidagadt erű, munkától megcsomósodott ujjú kezek; a leengedett, megroskadt vállak a nemzedékeken keresztül megélt és megfájt sors tanulságait, ki nem árendálható igazságait közvetítik. Kiálló bordájú, a fájdalom különböző pózaiba merevedett lovai is hasonló drámai tartalmat hordoznak. Érzékien tiszta, és időtlen asszony- és leányalakjai, aktjai viszont a szépség, a szeretet mindennel szemben megóvó örökérvényűségét sugallják.
Plugor Sándor a lényeget, emberi létezésünk értelmét kereső alkotóművész. Fémkarcai és tusrajzai egytől egyig biztos rajzkészséggel, megalapozott mesterségbeli tudással készített, szenvedélyes, konok, kutató számbavételei a körülöttünk levő világnak. Emberközpontú, humanista művek.
Vissza