1.067.327

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar irodalom története I-IV.

A legrégibb időktől Bessenyei György fellépéséig I-II./Bessenyi György fellépésétől Kazinczy Ferenc haláláig I-II.

Szerző
,
Kiadó:
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői kötés
Oldalszám: 1.459 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Az I-II. kötet kiadási éve: 1909., Rényi Károly kiadása. A III-IV. kötet szerzői kiadás. A Magyar Tudományos Akadémia által a Semsey-pályadijjal jutalmazott mű. Nyomtatta a Révai és Salamon könyvnyomdája, Budapest és az "Élet" irodalmi és nyomda részvénytársaság, Budapest.

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A jelen munka megírására az a jutalomtétel serkentett, a melyet, egy tudományos magyar irodalomtörténet megírása czéljából, még 1890-ben írt ki a Magyar Tudományos Akadémia a Semsey Andor úr... Tovább

Előszó

A jelen munka megírására az a jutalomtétel serkentett, a melyet, egy tudományos magyar irodalomtörténet megírása czéljából, még 1890-ben írt ki a Magyar Tudományos Akadémia a Semsey Andor úr áldozatkészségéből rendelkezésére bocsátott nagy adományból.
A kétszázezer koronás tőkéből tíz darab, egyenkint húszezer koronás pályadíjat tűzött ki a M. Tud. Akadémia a következő művek elkészítésére: 1. Magyar nyelvtan. 2. Magyar irodalomtörténet. 3. Magyarország archaelogiája. 4. Magyarország története. 5. Magyar birodalom földrajza. 6. Magyarország közgazdasága. 7. Magyarország geologiája. 8. Magyarország ásványai. 9. Magyarország flórája. 10. Magyarország faunája. - Az egyes munkák terjedelme átlag 100-150 nyomtatott ív lehetett, több semmi esetre. A másodjutalmak az alapítvány időközi kamataiból külön-külön háromezer koronában állapíttattak meg. A pályaművek benyújtásának közös határidejéül első ízben az 1895., másodízben az 1901., harmadízben az 1907. évi szeptember havának 30. napja tűzetett ki. Vissza

Tartalom

A legrégibb időktől Bessenyei György fellépéséig I.
A legrégibb időktől a Mohácsi csatáig (-1526.)

ELŐSZÓ XI
BEVEZETÉS 1
Az irodalom. - Az irodalomtörténet. - A magyar irodalomtörténet korszakai. - Irányeszmék.
ELSŐ KÖNYV.
A pogányság kora.
(-1001.)
ELSŐ FEJEZET. A magyar nemzet a pogányság korában 13
A magyarok feltűnése. - A magyarok vándorlásai. - A magyarok honfoglalása. - A magyarok kalandozásai. - A pogány magyarok műveltsége. - Egykorú jellemzések. - A sanct-galleni eset. - A magyarok otthon. - A pogány magyarok vallása. - Az ősvallás
emlékei. - Az ősvallás kutatói.
MÁSODIK FEJEZET. A magyar nyelv eredete és fejlődése 30
Az uralaltájiak. - Az uralaltájiak nyelvrokonsága. - A finnugorok. - A finnugorok nyelvrokonsága. - A finnugorság és a törökség. - Az eredet vitái. - A magyarok nemzetneve. - A magyar nyelv a honfoglalásig. - A magyar nyelv a honfoglalás után. - A magyar nyelv jelene.
HARMADIK FEJEZET. Irodalmi nyomok a pogányság korában 50
Források. - A pogány magyar énekmondók. - A pogány magyarok dalai. - A mondaköltészet. - Naiv eposzunk. - A magyar hunmondák. - A magyar honfoglalás mondái. - A magyar hunmondák kutatói. - Eredmények. - Az ősmagyar írás. - A betürovás
emlékei. - Az ősi írás kutatói. - A latin betűk elfogadása.
MÁSODIK KÖNYV
A keresztény középkor árpádházi része.
(1001-1301.)
NEGYEDIK FEJEZET. A magyar nemzet az árpádházi királyok korában 73
Szent István. - A tizenegyedik század. - A tizenkettedik század. - A tizenharmadik század. - Az Árpádkor magyarja. - Az általános műveltség. - Az iskolafentartók. - Az iskolai tanulmányok. - Az iskolázás emlékei. - A könyvtárak.
ÖTÖDIK FEJEZET. Az árpádkori magyar nyelvű irodalom 88
A nyelvemlékekről. - Az árpádkori nyelvtöredékek. - A Tihanyi Alapítólevél. - A Halotti Beszéd. - A Halotti Beszéd kódexe. - A Halotti Beszéd nyelvi sajátságai. - A Halotti Beszéd irodalmi becse. - A Halotti Beszéd búvárlói. - A Gyulafehérvári Glosszák. - Az árpádkori magyar nyelv. - Koholt nyelvemlékek. - Az árpádkori költészet nyomai. - A királymondák. - Az énekmondók. - Klingsor von Ungerlant.
HATODIK FEJEZET. Az árpádkori latin nyelvű irodalom 112
A királyi kanczellária. - A kanczellária kialakulása. - Szent István törvényei. - Szent László és Kálmán törvényei. - A törvények szelleme. - Szent Gellért. - Szent Gellért Deliberatiója. - Az Intelmek. - Az Intelmek méltatása. - Az Intelmek szerzősége. - Szent Gellért legendája. - Szent István legendái. - Kisebb legendák. - A filozófia és a theologia. - Theologiai írók. - Jogtudományi írók. - A Váradi Regestrum. - A történetírás. - Anonymus. - Anonymus krónikája. - Anonymus mint történetíró. - Julianus. - Rogerius. - Kisebb monográfiák. - Kézai Simon. - Kézai krónikája. - A történetírás fejlődése. - A költészet kezdete. - Tévedések és koholmányok.
HARMADIK KÖNYV.
A keresztény középkor vegyesházi része.
(1301-1526.)
HETEDIK FEJEZET. A magyar nemzet a vegyesházi királyok korában 153
A tizennegyedik század. ~ A tizenötödik század. - A mohácsi vész előzményei. - Az általános műveltség. - Az egyetemek. - A könyvtárak.
NYOLCZADIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának nyelvemlékei 162
A nyelvemlékek olvasása. - A Königsbergi Töredékek. - A Königsbergi Töredékek irodalma. - A szójegyzékek. - A glosszák. - A nagyobb nyelvemlékek sorozata. - A nyelvemlékek kiadásai.
KILENCZEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának szentírásfordításai 175
A legrégibb magyar bibliafordítás. - A Bécsi-, a Müncheni- és az Apor-kódex. - A legrégibb bibliafordítás irodalma. - A Jordánszkykódex. - Báthori László bibliafordítása. - A Döbrentei- és a Székelyudvarhelyi-kódex. - A zsoltárfordítások. - A Festetich- és a Czech-kódex. - A Keszthelyi- és a Kulcsár-kódex. - A Batthyánykódex.
TIZEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának imádságos és oktató emlékei 187
A kódexírók munkája. - A Piry-hártya és a Göttweigi-töredék. - A Guary-, a Lázár- és a Weszprémi-kódex. - A Winkler- és a Nádor-kódex. - A Gyöngyösi-, a Peer- és a Thewrewk-kódex. - A Nagyszombati-, a Gömöry- és a Pozsonyi-kódex. - Az Apostolok Méltósága, a Horvát-, a Tihanyi- és a Kriza-kódex. - A Máriaköltészet. - A regulákról. - A Birk-kódex. - A Lányi- és a Vitkovics-kódex. - Bánffy Gergely fordítása.
TIZENEGYEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának legendái 199
A legendákról. - A Ferencz-legenda. - Az Ehrenfeld-, a Simorés a Virginia-kódex. - A Margit-legenda. - A Margit-legenda másolója. - A Margit-legenda forrásai. - A Margit-legenda története. - A Margit-legenda irodalma. - Szent Krisztina élete. - Szent Domonkos élete. - A Teleki- és a Cornides-kódex. - Az Érdy- és a Debreczeni-kódex. - Magyar szentek legendái. - Szent László. - Szent Erzsébet. - Az Érsekújvári- és a Kazinczy-kódex. - A legendák szelleme és előadása.
TIZENKETTEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának szépprózája 223
Barlám és Jozafát. - Szent Elek legendája. - A példákról. - Néhány jeles példa. - A Példák Könyve. - A Bod-, a Lobkowitzés a Sándor-kódex. - A Gesta Romanorum hatása.
TIZENHARMADIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának lírája 235
A költemények külalakja. - Az egyházi líra fordított énekei. - Az egyházi líra eredeti énekei. - Vásárhelyi András Mária-éneke. - Költemények Mátyás királyról. - Siralom-énekek. - Feddő-énekek. - A világi líra töredékes maradványai.
TIZENNEGYEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának epikája 249
A Katalin legendák. - A verses legenda szerzője. - A verses legenda irodalma. - Tar Lőrincz mondája. - A világi epika töredékes maradványai. - A Szabács Viadala. - A középkori magyar verselés.
TIZENÖTÖDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának drámája 262
A keresztény dráma. - A magyar dráma előzményei. - Hazai misztérium-játékok. - Csanádi Albert. - Hrotsuitha Dulcitiusának fordítása. - A magyar drámai nyomok irodalma.
TIZENHATODIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának latin nyelvű irodalma 272
Tájékozás. - Bölcselők. - A tizennegyedik század hittudósai. - A tizenötödik század első felének hittudósai. - A tizenötödik század második felének hittudósai. - Temesvári Pelbárt. - Pelbárt munkássága. - Pelbárt műveinek felépítése. - Pelbárt lelki világa. - Pelbárt legendái és példái. - Pelbárt forrásai. - Pelbárt jelentősége. - A Pelbárt-irodalom. - Magyarországi Mihály. - A jogtudósok. - Werbőczi István. - A Hármaskönyv előzményei. -
A Hármaskönyv elvei. - A Hármaskönyv története. - Werbőczi küzdelmei. - A Bécsi Képes Krónika. - A Budai- és a Dubniczi-krónika. - János fráter krónikája. - Apród János életrajza. - Thuróczi János krónikája. - Az egyháztörténet művelői. - Dalmácziai történetírók. - A természettudományok. - Mathematika. Geographia. - Német nyelvű munkák.
TIZENHETEDIK FEJEZET. A renaissance Magyarországon 315
A renaissance és a humanizmus. - Mátyás király. - Mátyás király levelei. - Mátyás király művészi hajlamai. - Mátyás király könyvtára. - A Korvina kérdése. - Magyar könyvkészítők. - A könyvnyomtatás kezdete. - A legrégibb hazai nyomdatermék. - A külföld és a Hunyadiak. - Mátyás király magasztalói. - Mátyás király történetírói. - Magyar írók Olaszországban. - Mátyás király szónokai. - Vitéz János. - Vitéz János köre. - A pozsonyi
egyetem tanárai. - A Mátyás-kori magyar költők. - Janus Pannonius. - Janus Pannonius írói pályája. - A Janus Pannoniusról szóló irodalom. - írt-e Janus Pannonius magyar nyelvtant? - A Dunai Tudós Társaság. - Jagelló-kori humanista törekvések. - Kétes kilétű írók, - Visszapillantás.

A legrégibb időktől Bessenyei György fellépéséig II.
A Mohácsi csatától Bessenyei György fellépéséig (1526-1772.)

NEGYEDIK KÖNYV.
A reformáczió kora.
(1526-1606.)
TIZENNYOLCZADIK FEJEZET. A magyar nemzet a reformáczió korában 3
A megoszlás. - A tizenhatodik század. ~ A protestáns prédikátorok. - Az iskolázás. - A nyomdászat.
TIZENKILENCZEDIK FEJEZET. A reformáczió korának vallásos irodalma 10
A bibliafordítók. Komjáti Benedek. - Pesti Gábor. - Sylvester János. - Heltai Gáspár. - Melius Péter. - Félegyházi Tamás. - A zsoltárfordítók. - A teljes magyar Szentírás. - A hitvitázók. Ozorai Imre. - Dévai Bíró Mátyás. - A debreczeni reformátusok. - Az erdélyi unitáriusok. - A dunavidéki küzdelem. - A katholikusok. Telegdi Miklós. - Telegdi Miklós társai. - Magyari István.
HUSZADIK FEJEZET. A reformáczió korának lírája 35
A vallásos líra. - A protestáns énekszerzők. - A tanító és feddő költészet. - A halál költészete. - A zsoltárköltészet. - Bogáti Fazekas Miklós. - Fazekas zsoltárfordítása. - A protestáns énekeskönyvek. - A katholikusok költészete. - A házasélet énekei. - A virágénekek. - Balassa Bálint. - Balassa hányatásai. - Balassa költészete. - A Balassa-irodalom.
HUSZONEGYEDIK FEJEZET. A reformáczió korának epikája 62
A bibliai epika. - A históriás énekek. - A Pannóniai Ének. - A Pannóniai Ének irodalma. - Tinódi Sebestyén. - Tinódi krónikája. - Tinódi lelki világa. - Tinódi versíró módja. - Tinódi
hatása. - A többi históriás énekmondó. - A széphistóriák. Jázon. - Volter Király. - Gisquardus és Gismunda. Titus és Gisippus. - Vitéz Francisco. - Árgírus Királyfi. - Az Árgírus-irodalom. - Bankó Leánya. - Apollonius. Joveniánus. Rustán. - János Pap
Országa. - Fortunatus. - Telamon. Chariclia. - Eurialus és Lucretia. - Balassa műve-e? - llosvai Selymes Péter. - Ilosvai Toldija. - A Toldi-monda. - A Toldi-monda vitája. - Szilágyi
és Hajmási. - A monda kutatói.
HUSZONKETTEDIK FEJEZET. A reformáczió korának drámája 114
A protestáns iskolai dráma. - Sztárai komédiái. - A két darab értéke. - A magyar színészet ügye. - A Válaszúti Komédia. - Szegedi Lőrincz Theophaniája. - Comoedia Balassi Menyhártról. - A Comoedia jelentősége. - A Comoedia méltatói. - Balassa
Bálint színműve.
HUSZONHARMADIK FEJEZET. A reformáczió korának szépprózája 130
Pesti Gábor meséi. - Heltai Gáspár meséi. - Poncianus Históriája. - Salamon és Markalf. - A Kopaszságnak Dicsérete. A Receptom. - Mankóczi István kalandjai.
HUSZONNEGYEDIK FEJEZET. A reformáczió korának tudományos irodalma 140
A magyar nyelvű történetírás. - Székely István világkrónikája. - Heltai Gáspár magyar krónikája. - A Verancsics-gyüjtemény. - Mindszenti és társai. - Kalendáriumok. Csíziók.
HUSZONÖTÖDIK FEJEZET. A reformáczió korának latin nyelvű irodalma 149
Brodarics István. - Verancsics Antal. - Oláh Miklós. - Forgách Ferencz. - Decsi János. - Szamosközy István. - Zsámboki János. - Istvánffy Miklós. - Szerémi György. - Zermegh János. - A humanista költészet, - Nyelvtudományi törekvések. - Sylvester nyelvtana. - Sylvester gyakorlókönyve. - A magyar Murmelius. - Pesti Gábor szótára. - Fabricius Balázs szótára. - Calepinus magyar tolmácsa. - A többi szótári termék.
ÖTÖDIK KÖNYV.
Az ellenreformáczió Kora.
(1606-1711.)
HUSZONHATODIK FEJEZET. A magyar nemzet az ellenreformáczió korában 179
A tizenhetedik század. - A kuruczvilág. - A magánélet. - Az iskolázás. - A nyomdászat. - Az első hazai hírlap.
HUSZONHATODIK FEJEZET. Az ellenreformáczió korának vallásos irodalma 188
Panaszi Pázmány Péter. - Pázmány pályája. - Pázmány és Magyari. - A gráczi évek. - Pázmány és Alvinczi. - A Kalauz. - A polémiák folytatása. - A Prédikácziók. - Pázmány alakja. - Pázmány, a prózaíró. - Pázmány segítőtársai. - Veresmarti Mihály. - A katholikus énekköltés. - Szenczi Molnár Albert. - Molnár pályája. - Molnár szótára. - Molnár zsoltárfordítása. - Molnár Szentiráskiadása. - Molnár nyelvtana. - Molnár későbbi fordításai.
- Molnár alakja. - Geleji Katona István. - Katona mint hittudós. - Katona mint nyelvész. - A protestáns hitvitázás. - A szombatosok.
HUSZONNYOLCZADIK FEJEZET. Az ellenreformáczió korúnak lirája 233
Rimay János. - Rimay költészete. - Rimay és Balassa. - Madách Gáspár. - Beniczky Péter. - Barakonyi Ferencz. - Mágnás-költők. - Petröczy Kata Szidónia. - Koháry István. - Radvánszky János. - A kuruczvilág költészetének előzményei. - A bujdosók kora. - Thököly Imre kora. - II. Rákóczi Ferencz kora.
HUSZONKILENCZEDIK FEJEZET. Az ellenreformáczió korának epikája 254
Zrínyi Miklós. - Zrínyi a közpályán. - A Szigeti Veszedelem. - Az eposz alapeszméje. - Az eposz meséje. - Az eposz csodás eleme. - Az eposz felépítése. - Az eposz hősei. - Az eposz külalakja. - Zrínyi mesterei. - Zrínyi forrásai. - Zrínyi kisebb költeményei. - Zrínyi, a politikus. - Hadtudományi munkái. - Politikai iratai. - A Török Áfium. - Machiavelli hatása. - Zrínyi és Montecuccoli. - Zrínyi utolsó küzdelmei. - A Zrínyi-irodalom. - Listius László. - Listius főműve. - Listius kisebb versei. - A Listius-irodalom. - Gyöngyösi István. - Gyöngyösi első munkája. - Gyöngyösi a közélet terén. - Gyöngyösi kiadványai. - Gyöngyösi
kéziratai. - Gyöngyösi versíró módja. - A Gyöngyösi-irodalom. - Kőszeghy Pál. - Kisebb epikai próbálkozások. - Az oktató költészet.
HARMINCZADIK FEJEZET. Az ellenreformáczió korának drámája 299
A jezsuita iskolai dráma. - A Comico-Tragoedia. - A ComicoTragoedia irodalma. - Felvinczy György. - Felvinczy színészkedése. - Felvinczy Comico-Tragoediája. - A Kara Musztafa. - Az Actio Curiosa.
HARMINCZEGYEDIK FEJEZET. Az ellenreformáczió korának szépprózája 310
Találós mesék. - A Fortunatus-mese. A Szép Magelona. - Rozsnyai Dávid. - A Horologium Turcicum. - Haller János. - A Hármas Istória. - A Gesta Romanorum.
HARMINCZKETTEDIK FEJEZET. Az ellenreformáczió korának tudományos irodalma 322
Az előzmények. - Apáczai Cseri János. - Cseri tanári pályája. - Pedagógiai tervei. - De Studio Sapientiae. - A Magyar Encyclopaedia. - A Magyar Logikácska. - Cseri mint filozófus. - Kolozsvári székfoglalója. - Disputatiói. Akadémiai terve. - A Cseriirodalom. - Misztótfalusi Kis Miklós. - Kis Miklós küzdelmei. - Pápai Páriz Ferencz. - Petthő Gergely. - Szalárdi János. - Kemény János. - Bethlen Miklós. - Kisebb emlékírók. - Szepsi Csombor Márton.
HARMINCZHARMADIK FEJEZET. Az ellenreformáczió korának latin nyelvű irodalma 352
Bethlen János. - Bethlen Farkas. - Más történetírók. - II. Rákóczi Ferencz. - A nyelvészek. - Pázmány Péter.
HATODIK KÖNYV
A hanyatlás Kora.
(1711-1772.)
HARMINCZNEGYEDIK FEJEZET. A magyar nemzet a hanyatlás korában 365
A politikai viszonyok, - Az iskolázás ügye. - A nyomdászat. - A hirlapirodalom.
HARMINCZÖTÖDIK FEJEZET. A hanyatlás korának lírája 372
Ráday Pál. - Ráday költészete. - A Ráday-irodalom. - Az egyházi énekköltés. - Amadé László. - Amadé költészete. - Amadé érdemei. - Az Amade-irodalom. - Az alkalmi költészet.
HARMINCZHATODIK FEJEZET. A hanyatlás korának epikája 382
A kuruczkori epika folytatása. - Mária Terézia vitézei. - Erdélyországi verselők. - A Radvánszkyak.
HARMINCZHETEDIK FEJEZET. A hanyatlás korának drámája 388
A jezsuita iskolai drámák. - A pálos iskolai drámák. - A piarista iskolai drámák. - A minorita iskolai drámák. - Katholikus misztérium-játékok. - Protestáns iskolai drámák. - Az Eszther-dráma. - A Judith Asszony. - Az Igaz Barátság Tüköré. - Átmenet a felújulás korának drámairodalmához és színjátékához.
HARMINCZNYOLCZADIK FEJEZET. A hanyatlás korának szépprózája 403
Mikes Kelemen. - Mikes Törökországban. - A Törökországi Levelek. - A Törökországi Levelek fontossága. - A Mulatságos Napok. - Mikes fordításai. - A Mikes-irodalom. - Faludi Ferencz. - Faludi prózája. - A Téli Éjszakák. - Faludi verses munkái. - Faludi pályája. - Feneion és Marmontel fordítói. - Mészáros Ignácz. - A Kártigám.
HARMINCZKILENCZEDIK FEJEZET. A hanyatlás korának tudományos irodalma 324
A vallásos irodalom. - Cserei Mihály. - Cserei történetbölcselete. - Apor Péter. - Apor verses munkái. - Székely László és Halmágyi István. - Bod Péter. - Bod Magyar Athenása. - A filozófia művelői.
NEGYVENEDIK FEJEZET. A hanyatlás korának latin nyelvű irodalma 439
A költészet és a vallásos irodalom. - A történetírás. - Bél Mátyás, - A jezsuita történetírók. - Pray György. - Katona István. - Czvittinger Dávid. - Czvittinger adattára. - Czvittinger követői. - A rendszerezek. - Új nyelvészeti irány. - Visszapillantás.
BEFEJEZÉS 455
Az uralaltájiak. - A magyarok. - A magyarok állama. A talaj. - A csírázás. - A meggyökerezés. - A bimbódzás. - Az első virágzás. - A hervadás.
NÉVMUTATÓ 463
TARGYMUTATÓ 495
ELŐFIZETŐK NÉVSORA 505

Bessenyei György fellépésétől Kazinczy Ferenc haláláig (1772-1831.) I.

ELŐSZÓ IX.
ELSŐ FEJEZET: A magyar nemzet 1772-töl 1831-ig.
Mária Terézia kora. - II. József kora. - II. Lipót kora. - 1. Ferenc kora. - A szent szövetség. - A közoktatás állapota. - Nyomdászat és cenzúra. - Könyvkiadás és könyvkereskedelem. - Az első magyar újság. - Bécsi magyar újságok. - Erdélyi magyar újságok. - Kulcsár István újságja. - A régibb folyóiratok. - Az újabb folyóiratok. - A színészet ügye. - Budapest színészete. - Kolozsvár színészete. - A színtársulatok vándorélete 1
MÁSODIK FEJEZET: A felújulás korának tudományos irodalma.
A felvilágosodás barátai. Martinovics és köre. - A felvilágosodás ellenségei. - Berzeviczy Gergely. - A történetírás fejlődése. - Horvát István. - Irodalomtörténeti adatgyűjtők. - Pápay Sámuel és Sándor István. - A további fejlődés. - Esztétikai és filozófiai törekvések. - Nyelvészeti mozgalmak. - Révai Miklós. - Verseghy Ferenc. - A nyelvújítás. - Akadémiai törekvések 47
HARMADIK FEJEZET: A franciás írók.
Bessenyei György. - Bessenyei szomorújátékai. - Bessenyei vígjátékai. - Bessenyei többi munkái. - Báróczi Sándor. - Barcsai Ábrahám. - A többi testőr. - Orczy Lőrinc. - Ányos Pál. - Péczeli József. - Fekete János. - A Telekiek 112
NEGYEDIK FEJEZET: A magyaros írók.
Dugonics András. - Dugonics regényei. - Dugonics színművei. - Simái Kristóf. - Gvadányi József. - Gvadányi munkái. - Horváth Ádám. - Horváth munkái. - Eposzírók és elbeszélők. - Lírikusok és alkalmi költők. - Fazekas Mihály 153
ÖTÖDIK FEJEZET: A deákos írók.
A klasszika! triász. - Szabó Dávid. - Révai Miklós. - Rájnis József. - A prozódiai harc. - Virág Benedek. - Virág költészete. - Virág mint történetíró. - A leoninizmus 194
HATODIK FEJEZET: A németes írók.
Ráday Gedeon. - Földi János. - Verseghy Ferenc. - Verseghy munkái. - Bacsányi János. - Bacsányi munkái. - Szabó László. - Dayka Gábor. - Kármán József. - Kármán munkái. - A Fanni Hagyományai. - A Kármán-irodalom 224

Bessenyei György fellépésétől Kazinczy Ferenc haláláig (1772-1831.) II.

HETEDIK FEJEZET: Kazinczy Ferenc.
Kazinczy ifjúsága. - Kazinczy első munkái. - Kazinczy tisztviselősége. - Kazinczy Gessnere. - Kazinczy Bácsmegyeije. - Kazinczy folyóiratai. - Kazinczy és a nemzeti játékszín. - Kazinczy fogsága. - Kazinczy házassága. - Kazinczy mint fordító. - A nyelvújító harc. - A Mondolat. - A Felelet. - Kazinczy győzelme. - Kazinczy mint költő. - Kazinczy epigrammái és episztolái. - Kazinczy eredeti prózai munkái. - Kazinczy levelezése. - Kazinczy pályája. - A Kazinczy-irodalom 1
NYOLCADIK FEJEZET: Csokonai Vitéz Mihály.
Csokonai Debrecenben. - Csokonai írói fejlődése. - Csokonai bolyongásai. - Csokonai mint lírikus. - Csokonai elmélkedő és leíró költeményei. - Csokonai mint epikus. - Csokonai vígjátékai. - A Csokonai-irodalom 68
KILENCEDIK FEJEZET: Kisfaludy Sándor.
Kisfaludy élete. - Kisfaludy itthon. - Kisfaludy ifjúkori munkái. - A Kesergő Szerelem. - A Boldog Szerelem. - Kisfaludy regéi. - Kisfaludy drámái. - Kisfaludy prózai munkái. - A Kisfaludy-irodalom 100
TIZEDIK FEJEZET: Berzsenyi Dániel.
Berzsenyi élete. - Berzsenyi ódái és elégiái. - Berzsenyi egyéb munkái. - A Berzsenyi-irodalom 134
TIZENEGYEDIK FEJEZET: Kölcsey Ferenc.
Kölcsey ifjúsága. - Kölcsey politikai pályája. - Kölcsey lírája. - Kölcsey epikája. - Kölcsey novellái. - Kölcsey bírálatai. - Kölcsey mint esztétikus. - Kölcsey mint szónok. - A Kölcsey-irodalom 149
TIZENKETTEDIK FEJEZET: Katona József.
Katona élete. - Katona írói fejlődése. - Átmenet a Bánk Bánhoz. - A Bánk Bán. - A Bánk Bán sorsa. - A Katona-irodalom 182
TIZENHARMADIK FEJEZET: Kisfaludy Károly.
Kisfaludy ifjúsága. - Kisfaludy írói fejlődése. - Kisfaludy első sikerei. - Kisfaludy pályájának emelkedése. - Kisfaludy szomorújátékai. - Kisfaludy vígjátékai. - Kisfaludy elbeszélései. - Kisfaludy költeményei. - A Kisfaludy-irodalom 206
TIZENNEGYEDIK FEJEZET: Kisebb írók.
Kis János. - Szemere Pál. - Vitkovics Mihály. - Szentmiklóssy Alajos. - Dessewffy József. - Helmeczy és Kovacsóczy. - Szenvey és Töltényi. - Tóth László. - Döme. Buczy. Guzmics. - Döbrentei Gábor. - A Keszthelyi Helikon. - Takács Judit. - A Göcseji Helikon. - A dráma művelői. - Bolyai Farkas. - Horvát Endre. - Székely Sándor. - A magyar népköltészet 232
NÉV- ÉS TÁRGYMUTATÓ 292
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A magyar irodalom története I-IV. A magyar irodalom története I-IV. A magyar irodalom története I-IV. A magyar irodalom története I-IV. A magyar irodalom története I-IV. A magyar irodalom története I-IV. A magyar irodalom története I-IV. A magyar irodalom története I-IV. A magyar irodalom története I-IV.

A kötetek néhány lapján ceruzás aláhúzás és bejegyzés, előlapjukon tulajdonosi bejegyzés található.

Állapot:
15.000 Ft
7.500 ,-Ft 50
38 pont kapható
Kosárba