Előszó
Miért írjuk e könyvet ketten, holott a nevezetes antarktiszi expedíción, amelyről a könyv szól, csupán egyikünk, a könyv fő szerzője, Pintér István mérnök a matematikai és fizikai tudományok...
Tovább
Előszó
Miért írjuk e könyvet ketten, holott a nevezetes antarktiszi expedíción, amelyről a könyv szól, csupán egyikünk, a könyv fő szerzője, Pintér István mérnök a matematikai és fizikai tudományok kandidátusa vett részt? Hogy mégis társszerzőkként szerepelünk, ennek az oka a következő: Pintér mérnöknek az Antarktiszon eltöltött egy év alatt sem ideje, sem módja nem volt arra, hogy ilyen terjedelmes anyagot feldolgozzon [különösen nem népszerű-tudományos kiadvány formájában), hiszen tudományos kísérletei, mérései, műszerei teljesen lekötötték. Az ott szerzett rengeteg új ismeretet, élményt tartalmazó anyagot ezért hazaküldte Csehszlovákiába, s ezt a társszerző, Ivanics István dolgozta fel.
Így láttak napvilágot az Antarktiszról szóló első közös tudósításaink az Új Szó 1966-os számaiban és a HÉT hasábjain. Ketten dolgoztuk fel a több ezer méteres filmszalagot is, amelyet Pintér mérnök a Csehszlovák televízió számára készített, s amelyet a TV-nézők 1966 karácsonyakor láthattak.
Bár a könyv magán viseli a népszerű-tudományos kiadvány jegyeit, a benne leírt kalandos eseménysorozatok nem kitalált dolgok; a fő szerző eseményekben gazdag 23 hónapjának élményei: a bratislavai és a prágai felkészülés, a leningrádi behajózás, amikor a korszerű, hatalmas, impozáns Esztónyija hajó kifutott velünk a tengerre, majd az Antarktiszon eltöltött év élményei s végül a szívdobogtató pillanat, amikor a bratislavai repülőtéren újra megláttuk a ránk várakozó kedves ismerősöket. A könyv leírja gyönyörű utunkat a 4 földrész tengerein át (Amerika kivételével az összes többi földrész partjait láttuk); bepillantást nyújt a legtitokzatosabb és legfélelmetesebb földrész rejtelmeibe, hogy az olvasó megismerkedhessen az örök hó és jég világával, ahol a világ pólusai találkoznak. Beszámol az olvasók előtt eléggé ismeretlen 6. földrészről, a sok-sok kalandot és veszélyt rejtő "meneteléseinkről", nem utolsósorban a kutató tudósok, technikusok hihetetlenül nehéz körülmények között végzett áldozatos munkájáról, ottani életéről.
Vissza