1.067.668

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A társadalmi rétegződés komponensei

Válogatott tanulmányok

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

„Ha megnézzük, hogy hol tart jelenleg a szociológia elmélete a csoporttípusok fogalmi megragadása és osztályozása terén, sajnálattal kell megállapítanunk, hogy a szociológiában mindeddig nem... Tovább

Előszó

„Ha megnézzük, hogy hol tart jelenleg a szociológia elmélete a csoporttípusok fogalmi megragadása és osztályozása terén, sajnálattal kell megállapítanunk, hogy a szociológiában mindeddig nem bukkant még fel egy Linné vagy Cuvier. S ha az események nem is vettek még ilyen döntő fordulatot, mégis célszerű újból felhívni a figyelmet a csoporttípusok módszeres osztályozásának elméreti jelentőségére és a probléma megoldásának jelenlegi állására." Több mint négy évtizede, hogy a kitűnő amerikai szociológus, Róbert K. Merton leírta e sorokat, de kritikai észrevételei az eltelt időszak alatt szinte semmit sem veszítettek érvényességükből. Sőt bizonyos tekintetben talán még gyarapodtak is a kérdőjelek. Továbbra is hiányzik a nagycsoportok „teljes körének" összegyűjtése és rendszerezése. Kérdéses a logikai klasszifikációk és a tényleges csoportalakzatok viszonya. A kétségtelenül jelentős elméleti erőfeszítések és osztályozási kísérletek ellenére ma sem kellően tisztázott a tudományos és a hétköznapi vonatkoztatási kategóriákban megjelenő klasszifikátorok összefüggése, a csoporthelyzeteket meghatározó látható és láthatatlan determinánsok szerepe.
A stratifikáció kérdéseit napjainkban bizonytalanság lengi körül. A társadalmi hierarchizálódást alakító erőforrások heterogenitása, az erőforrások közötti inkonzisztenciák, a növekvő gradualitás és az elmosódó csoporthatárok érvényesülése mellett még a szociológia modern technikai-módszertani apparátusával is nehéz a lakosság csoportokba szerveződését nyomon követni, s az esetek növekvő számában válik kétségessé egyes személyek és csoportok besorolása. A különböző stratifikációs modellek csak fogyatékosan tudnak eleget tenni annak a hagyományos elvárásnak, hogy jól áttekinthető, adekvát leírást adjanak a társadalmi nagycsoportokról és valamiféle fogódzót nyújtsanak a szövevényes társadalmi viszonyok közötti eligazodáshoz.
Az osztály- és réteghatárok elmosódó körvonalai természetesen differenciálják a kapcsolatteremtés és a csoportidentifikáció esélyeit. Az érzékelhető csoporthatárok és az identifikáció bizonyos szintje ugyanis feltétele annak, hogy a csoporttagok társadalmi cselekvései igazodjanak a típus más tagjainak viselkedéséhez, s így cselekvéseik valóban csoportszerűek legyenek. A különböző nagycsoportok (rendek, osztályok, rétegek) percepciójának nehezedő feltételei mellett nem tűnnek megalapozatlannak azok a felfogások, amelyek szerint a csoporthovatartozás meghatározó ereje relativizálódik, és így az osztály- vagy réteghelyzet a korábbinál kevésbé alkalmas számos tömegmagatartási forma esélyének magyarázatára. Szaporodnak azok a kérdésfeltevések is, amelyek megkérdőjelezik a hagyományos nagycsoportok létezését. Vissza

Tartalom

Angelusz Róbert: Előszó5
Egy vita hullámhosszán: a társadalmi rétegződés strukturalista-funkcionalista megközelítés
Kingsley Davis - Wilbert E. Moore: A rétegződés néhány elve10
George A. Huaco: A Davis-Moore-féle rétegződéselmélet logikai elemzése24
Burke D. Grandjean: A Davis-Moore-féle rétegződéselmélet gazdasági elemzése31
Melvin M. Tumin: A rétegződés néhány elve: Kritikai elemzés49
Walter Buckley: A méltányos egyenlőtlenségről63
Renate Mayntz: Kritikai megjegyzések a funkcionalista rétegződéselmélethez68
Talcott Parsons: A társadalmi rétegződés elméletének átdolgozott analitikus megközelítése80
Konfliktuselméleti értelmezések és kísérletek
Ralf Dahrendorf: Az osztálytársadalom modellje Karl Marxnál138
Pierre Bourdieu: Gazdasági tőke, kulturális tőke, társadalmi tőke156
Erik Olin Wright: Általános keretrendszer az osztálystruktúra elemzéséhez178
Kapcsolathálózati megközelítések
Franz Urban Pappi: A társadalmi rétegek mint interaktív csoportok224
Ronald L. Breiger: A foglalkozási mobilitás strukturális elemzése250
Charles K. Warriner: Szintek a társadalmi struktúra vizsgálatában270
Franz Urban Pappi: A kispolgárság és az új középosztály282
Szintézistörekvések
Gerhard E. Lenski: A hatalom és privilégum302
Ralf Dahrendorf: Társadalmi struktúra, osztályérdekek és társadalmi konfliktus341
Peter M. Blau: Egyenlőtlenség és heterogenitás359
Nan Lin: Társadalmi erőforrások és társadalmi mobilitás - a státuseltérés strukturális elmélete383
Elmosódó osztályhatárok
Urban Beck: Túl renden és osztályon?418
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem