Előszó
BEVEZETÉS.
1. A physikai test. Mindazt, a mi tért képes elfoglalni, anyagnak, s a határolt anyagot physikai testnek hívják. Az anyag s a physikai test fogalmából következik, hogy minden physikai...
Tovább
Előszó
BEVEZETÉS.
1. A physikai test. Mindazt, a mi tért képes elfoglalni, anyagnak, s a határolt anyagot physikai testnek hívják. Az anyag s a physikai test fogalmából következik, hogy minden physikai testnek van kiterjedése, azaz három dimensiója, és hogy valamennyi physikai test átliatotlan, azaz a helyet, melyen valamely physikai test van, ugyanabban az időben más test el nem foglalhatja. A levegő áthatatlanságán alapszik a búvárharang.
A különböző testekben az anyagrészecskék különböző módon halmozódnak össze; a részecskék összehalmozódása (aggregatio) szerint megkülönböztetünk szilárd, folyékony, s légnemű testeket. A szilárd test többé-kevésbbé tetemes ellenállást fejt ki, ha részecskéit egymáshoz közelíteni vagy egymástól eltávolítani akarjuk; a szilárd test tehát alakját is, meg térfogatát is változatlanul igyekszik megtartani. A folyékony testek részecskéit nagyon könnyen eltolhatjuk, de az összenyomás alkalmával a folyékony testek igen nagy ellenállást fejtenek ki; tehát a folyékony test térfogatát szintén változatlanul iparkodik megtartani, alakja azonban változik, mert annak az edénynek az alakját veszi föl, a melybe helyezzük. A légnemű testek vagy gázak aránylag könnyen összenyomhatok ; ha ellenállásra nem találnak, mindinkább kiterjeszkednek; a gázaknak tehát az alakjuk is, meg a térfogatuk is változó, a tért, melybe jutnak, mindig tökéletesen betöltik.
2. A physika tárgya és eljárása. A természettudományok fájának két fő ága a természetrajz s a tágasabb értelemben vett physika (természet). A természetrajz a természeti testek alakját, külső és belső szerkezetét, változatlan eredeti tulajdonságait veszi szemügyre; ily módon eljut a testek rendszeres megkülönböztetésére, a testeknek három országra, osztályokra, rendekre, családokra, nemekre s fajokra való felosztására. A tágasabb értelemben vett physika a testeken megfigyelhető változásokat, az úgynevezett tüneményeket vizsgálja.
Vissza