Előszó
Petrik Béla
„Ragyog az októberi erdő, ragyog az októberi nap " -Az 1985 októberében rendezett lakiteleki Antológia-est -
1985 októbere gazdag volt az ellenzéki megmozdulások tekintetében, más oldalról tekintve, a belügyi szervek, az amúgy sem eseménytelen időszakban, igen munkás hónap elé néztek.
A 850 delegátussal megtartott Európai Kulturális Fórummal egyidőben, október 15-I7-e között a Duna Intercontinental Szálló különtermében rendezték volna meg az alternatív kulturális fórumot is, amelyet a Külügyminisztérium közbelépésére a szervezők kényszerűségből a nyilvánosság elől elzárva, első nap Eörsi István, aztán Jeles András lakásán tartottak meg, 80-100, más források szerint 150 fő részvételével. A magyar ellenzékiek, köztük Csoóri Sándor, Csurka István, Konrád György és Mészöly Miklós mellett részt vett a rendezvényen a nyugati világ liberális értelmiségének számos képviselője, így Susan Sontag, Hans Magnus Enzesberger, Danilo Kis, Timothy Garton Ash. Az esemény jelentős nemzetközi médiatámogatás és érdeklődés mellett zajlott le, arról több tévé- és rádióállomás, számos nyugati sajtóorgánum tudósított.
Október 23-án az Inconnu Csoport kiállítására került sor az „Artéria" Galériában, ahol még a kulturális fórum ideje előtt rendőri felügyelet alól kikerült Krassó György, Pákh Tibor, Rácz Sándor és Mécs Imre tartott megemlékezést a mintegy 50-60 fős, a demokratikus ellenzéket felvonultató rendezvényen, amelyen Maiéter Pál özvegye is megjelent.1
Talán a legkisebb visszhangja és a legcsekélyebb nemzetközi érdeklődés a Lakiteleken, október 22-én megrendezésre kerülő Antológia-estet kísérte, bár a Kulturális Fórumra utazott külföldi újságírók egy részét ide is meghívták.2 Ma már nyugodtan állíthatjuk, hogy az azt körülvevő némaság méltatlan volt az
1 Lásd erről az 1985. október 24-én készült jelentést - TH-O-19619/13.
2 Vörös László: Szigorúan ellenőrzött mondatok. A főszerkesztői értekezletek történetéből 1975-1986 - Tiszatáj Könyvek, Szeged, 2004, 285. old.
Vissza