1.067.715

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Petőfi útján

A Magyar Történelmi Emlékbizottság szerkesztésében

Szerző

Kiadó: Horizont kiadás
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Félvászon
Oldalszám: 47 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Nyomtatta Radó István nyomdai műintézete, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A nemzet nem futólagos, egynapi vagy kétesztendei élettartammal bíró jelenség. Nem is valami mechanizmus, melynek életét vagy formáját egy-egy csavarral vagy kézmozdulattal tetszésünk szerint... Tovább

Előszó

A nemzet nem futólagos, egynapi vagy kétesztendei élettartammal bíró jelenség. Nem is valami mechanizmus, melynek életét vagy formáját egy-egy csavarral vagy kézmozdulattal tetszésünk szerint szabályozhatnók. Még hosszas szoktatás vagy nevelés sem igen képes látható változásokat hozni létre a nemzettestben: innen van a nemzetnevelésről és annak elveiről örökké megújuló vita, mely azt bizonyítja, hogy a nemzetnevelés gyors eredményekkel nem kecsegtető, igen nehéz mesterség.
A nemzet tehát - régies kifejezéssel organikus alkotás, évszázadok reánk maradt teremtménye, melyet mi, akarva, nem akarva, kénytelenek leszünk alig megfigyelhető változtatásokkal utódainkra áthagyományozni. A nemzet az állandó, a körében felnövő és elhanyatló nemzedékek a változók, a másodlagosak, melyek így örök törvény szerint simulnak be a nemzetbe, mint anyai ölbe.
A vonal, mely Hazafit és Katilinát egymástól a fentiek szerint elválasztja, a nemzet vonala. Mindnyájan ugyanazon nemzetnek vagyunk tagjai, s a nemzet minden korábbi generációja a mi elődünk, mondhatnók: ősünk még akkor is, ha származási kapcsok nem ütnek bennünket hozzájuk. Ennek a felfogásnak megvan az alapja a köztudatban és a szóhasználatban is: senki sem akad fenn azon, ha polgári vagy jobbágyszármazású ember "őseinkről" beszélve, régi korok főurait érti, vagy ha idegen eredetű magyar ugyancsak őseinek nevezi az ősmagyarokat. Csak a legutóbbi időkben kellett hallgatnunk olyan hangokat, melyek a társadalmi és politikai kritika hevében az egész történeti nemzetegységtől elfordulva olymódon kárhoztatták multunkat, mintha ahhoz semmi közük nem volna és mintha a régi nemzeti alapot elhagyva, valami új, jobb, modernebb posztamentumra akarnák felépíteni elképzelt berendezéseiket. Vissza

Tartalom

Petőfi Sándor: Nemzeti dal3
Mit kíván a magyar nemzet?5
Ady Endre: A mosti március6
Szekfű Gyula: Petőfi útján7
Vörösmarty Mihály: Szabad sajtó11
Petőfi Sándor: Egy gondolat bánt engemet12
Barankovics István: Március népe - március nemzete13
Bajcsy-Zsilinszky Endre: Kossuth és a magyar nép18
Vörösmarty Mihály: A Guttenberg-albuma20
Darvas József: Tiszántúli falu 1848-ban21
Kárpáti Aurél: Március magyar értelme26
Parragi György: Metternich és külpolitikája28
Nagy István: Március 15-i emlék Kolozsvárról30
Szakasits Árpád: Régi március - új március34
Kállai Gyula: A felemelkedés útja37
Illyés Gyula: Két március40
Kovács Imre: A jelszó: Petőfi42
Petőfi Sándor: 184846
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem