Előszó
Petőfi-tanulmányok:
Azokat az értekezéseket, melyek e kötetben jelennek meg, kezdő ifjuságom óta egyik legjobb barátom irta, kivel szellemileg is közeli rokonságban álltam. Mindketten...
Tovább
Előszó
Petőfi-tanulmányok:
Azokat az értekezéseket, melyek e kötetben jelennek meg, kezdő ifjuságom óta egyik legjobb barátom irta, kivel szellemileg is közeli rokonságban álltam. Mindketten Kolozsvárt, a reformátusok főgimnáziumában tanultuk, ő két osztállyal járt alább. Az egyetemen is részben kortársak voltunk s egy évig ugyanazon előadásokat látogattuk. Ez a pár részlet magyarázza meg, hogy ez értekezéseket ujra éppen én rendezem sajtó alá s ez a kötelesség igen kedves volna nekem, ha nem járna vele annak szomorú tudata, hogy ő maga nem tehette évek óta tartó súlyos betegsége és legutóbb pedig pár hó előtt (1910, jun. 24-én) bekövetkezett megváltó halála miatt.
A Petőfi-ház története és katalogusa
Ha azt kérdezném a művelt magyar embertől: Ismeri-e ön Petőfit? - valószínű, hogy sértődve, vagy derült szánakozással mérne végig. Hogy lehet ilyet kérdezni? Petőfit mindenki ismeri. Petőfi művei nekünk a biblia mellett legkedvesebb könyveink.
Állapodjunk meg egy pillanatra a biblia mellett. Valljuk be őszintén, hogy a bibliaismeretünkkel baj van. Tanuló korunkban, éretlen elmével, vázlatos kivonatokból és kiszakított részletekből ismertük meg a szent könyveket. Sokkal kevesebbet olvastunk, semhogy meg tudnók mérni mélységeit, de éppen eleget forgattuk arra, hogy egész életünkre fölmentettnek érezzük magunkat a bibliaolvasás kötelessége alól. Azt merném mondani: Alig van könyv, melyet oly sűrűn emlegetünk és oly keveset olvasunk, mint a biblia.
Szinte félek kimondani, hogy Petőfi műveivel is ilyenformán vagyunk. Ifjú éveinkben, zsenge elmével, mindenki elolvasott néhány tuczatot a költeményei közül. Néhányat meg is tanultunk. Azonkivül teliszivtuk magunkat kész Petőfi-hangulatokkal és benyomásokkal, melyekkel teli van a magyar levegő. Nálunk az is ismerheti Petőfit, aki sohasem olvasta egy sorát sem.
Vissza