Előszó
Mi, késői utódok, Petőfi Sándor életművének, szellemiségének varázsában éljük és ápoljuk tovább nagy költőnk kultuszát. Mindannyiunk tudatában, megnyilvánulásaiban jelen van a gyermekéveit itt töltő szellemóriás alakja.
Tíz évvel ezelőtt Kiskunfélegyházán már működött Petőfi Emlékbizottság, amely 2008-ban a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület kezdeményezésére újjáalakult és 2009 év végéig aktívan tevékenykedett. 2009 őszén úgy határoztak a bizottság tagjai, hogy évente szükség szerint összeülnek, és Petőfi városában továbbra is ápolják koszorús költőnk hagyományait.
A Petőfi Sándor emlékezete Kiskunfélegyházán c. kiadványban az elmúlt két év eredményeit összegezzük.
A kötetben az Előrendezvények sorát a Reményi Ede hegedűművészre történő emlékezés, és az első országos Petőfi-ünnepség korabeli eseményeinek megidézése nyitja. A félegyháziak Petőfi-kultuszában Reményi Ede jelentős személyiség, kezdeményező szerepe közismert.
A következő, a könyv gerincét alkotó - Főrendezvények - fejezet a két év alatt elhangzott ünnepi beszédeket, köszöntőket, az emléktáblák avatásának történetét, a fiatalok számára meghirdetett vetélkedők, versenyek felhívásait rögzíti. A március 15-i, a július 31-i és a december 31-i félegyházi és erdélyi ünnepségek beszédei időrendben követik egymást.
Az emlékévek Utórendezvényét a Templomkertben felállított Pásztor Ferenc-dombormű, az ott elhangzó beszéd, ill. a december 31-i városi ünnepség programja zárja.
Több értékes, hiánypótló könyv, kisebb kiadvány, képeslap is megjelent 2008-2009-ben, és gyarapította a két év helytörténeti irodalmát.
Fotók, újságcikkek gazdagítják a Petőfi-emlékévek programjait összegző könyvet.
Közöljük a Móra-emlékévek kapcsán Móra írását Petőfi Sándorról.
A kötet végén az emlékévek kronológiája található.
A könyvet ajánljuk mindenkinek, aki tiszteli és szereti Petőfit. Legyünk büszkék a város nagy fiára, őrizzük és ápoljuk a forradalmár költő szellemiségét, mely az elmúlt évszázadok alatt mindig példát adott a város népének!
Megköszönöm Kapus Béláné ny. iskolaigazgatónak, a Petőfi Emlékbizottság tagjának lektori munkáját, valamint a könyv kiadásával kapcsolatos javaslatait.
Vissza