Előszó
Botka László: Ötven év múltán
Történelmi lecke mai szegedieknek Fél évszázad telt el azóta, hogy a magyar fiatalok kezdeményezésére hazánk lakossága forradalmi lendületet vett a kommunista diktatúra megreformálásáért, a hazugságok és manipulációk ellen. Kutatók és történészek munkálkodásai nyomán mind világosabb és egyértelműbb, hogy ennek a világtörténelemben is jelentős eseménynek kiinduló pontja Szeged volt. Több tanulmány, történelmi analízis és immáron egyértelmű véleményazonosság igazolja, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc Szegedről indult, ez a város volt a forradalom bölcsőhelye. E kötet számos tanulmánya, visszaemlékezése és dokumentuma igazolja, hogy az 1956-os forradalom dicsőséges 13 napja Szegeden kezdődött. A Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége egy héttel a forradalom budapesti kirobbanása előtt alakult meg és tizenkét pontját a pesti műegyetemisták beépítették saját tizenhat követelésükbe, amelynek birtokában elindult 1956. október 23-án délután 3 órakor a fiatalok felvonulása a Bem-szoborhoz.
Ötven év múltával sem egyszerű a szembenézés az egykori eseményekkel. A történések résztvevői, még itt élnek közöttünk, zsigereikben őrzik az egykori emlékeket. Mindenki a sajátját. Viszont megnyíltak a levéltárak, egyre több dokumentum kerülhetett a kutatók kezére, s születtek meg a tudomány módszereivel, a kutatási feltételek figyelembe vételével objektív értékeléseik.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc szegedi története a magyar történelem históriájának legszebb lapjai közé tartozik. Egyetemista és főiskolás fiatalok, munkások és értelmiségiek fogalmazták meg követeléseikben azt az európai szemléletű elvárásokat, mint nemzeti függetlenség, demokrácia és szabadság. Örömünkre szolgál, hogy napjainkban - amikor még e kérdésben nincs egyértelmű nemzeti megegyezés - Szeged példát mutathatott. Egységesen róttuk le kegyeletünket a város ötvenhatos emlékműveinél, megszólalhattak a különböző rendezvényeken a pártok és civil szervezetek képviselői, leróhatták tiszteletüket politikai, etnikai és vallási hovatartozásunk nélkül mindahányan. Fél évszázad elteltével Szegeden ez az ünnep a méltóság napja volt, együtt emlékeztünk, együtt tisztelegtünk, együtt róttuk le kegyeletünket, s közösen tettünk hitet 1956 tanulságai mellett: soha nem engedünk a zsarnokságnak, a diktatúrának, közösen lépünk föl a köztársaság alapértékei a nemzeti függetlenség, a szabadság és a demokrácia mellett. Ezt a tartalmat visszhangoztatták a világ sok pontján, mindenekelőtt Szeged testvérvárosainak emlékünnepségein.
Ez a könyv, mely 1956 emléke előtt tiszteleg, de korántsem a teljesség igényével készült, egyszerre a Város és az Egyetem közös produkciója. Tanulmányok, emlékezések és dokumentumok rajzolják föl az ötven évvel ezelőtti eseményeket mindannyiunk tanulságául, épülésére és figyelmeztetésként. Történelmi lecke mai szegedieknek.
Vissza