Előszó
Erdélyben a gyógyszerészet kialakulását, majd fejlődését több politikai, hatalmi és gazdasági tényező befolyásolta, erről először 1926-ban Orient Gyula írt magyar nyelven, amelyet később románul és...
Tovább
Előszó
Erdélyben a gyógyszerészet kialakulását, majd fejlődését több politikai, hatalmi és gazdasági tényező befolyásolta, erről először 1926-ban Orient Gyula írt magyar nyelven, amelyet később románul és németül is kiadtak. Ezt követte 1979-ben Izsák Sámuel kolozsvári professzor átfogó munkája a romániai gyógyszerészetről. A szász gyógyszerészdinasztia leszármazottja, Fabritius Guido 1986-ban és 1989-ben publikálta német nyelven az erdélyi szászok gyógyszertárai és gyógyszerészei történetét. A román, szász és magyar publikációk mellett kisebb számban jelentek meg doktori értekezések és közlemények is.
A szerző hiánypótló munkára vállalkozott, mikor kidolgozta Erdély gyógyszerészete magyar vonatkozásait, amire kevés adatot találunk az előzőekben említett munkákban, holott ezek jelentős szerepet játszottak a gyógyszerészeti kultúra fejlődésében. Négy terület kutatásával, értékelésével és bemutatásával foglalkozott:
- a gyógyszertári hálózattal, ezen belül a tábori-katonai gyógyszertárakkal, egyházi, uradalmi és városi gyógyszertárakkal,
- az egyetemi gyógyszerész- és gyógyszerészdoktor-képzéssel,
- a gyógyszerészek egyesületi és publikálási tevékenységével,
- az elhunyt erdélyi magyar gyógyszerészek adataival és eredményeivel.
E munka az erdélyi magyar gyógyszerészet részletes megismertetésével hozzájárul a román gyógyszerészet egészéhez és a jövőbeli fejlődéséhez is. E kitűnő könyv nemcsak az érintett népek gyógyszerészetének fejlődését szolgálja, hanem a nemzetközi gyógyszerészet ügyét és fejlődését is.
Budapest, 2001. november hó
Prof. Zalai Károly
Dr. Pharm., Dr. h.c., Prof. Emeritus
a Nemzetközi Gyógyszerésztörténeti Akadémia tiszteletbeli elnöke
Vissza