Előszó
Budapest, illetve azok a települések, amelyek a városegyesítést megelőzően az itt élők lakóhelyeként szolgáltak, azt bizonyítják, hogy az ember természeténél fogva ragaszkodik a szépséghez. Különben nem választotta volna ezt a helyet letelepedésre. Azt sem gondolták volna, hogy ennyi kalandban lesz részük, ilyen fordulatos történelmet élnek át.
Mondhatják maguk, ifjú történészek, hogy egy ókori romokon épült városnak miért kell ünnepelnie magát a 125. születésnapon, ez az ötnegyedszázad szinte semmi a történelem időskáláján. De milyen 125 év! Ezalatt több társadalmi fordulatot éltünk át, szinte személyes életünkben is, mint a megelőző évezredek folyamán. Bennünk is, a városon is mély nyomokat hagyott a történelem.
Pest, Buda és Óbuda egyesülése, Budapest megszületése nem csupán egy természetes fejlődési folyamat; a földrajzi értelemben vett összenövés eredménye.
Az egymás mellé települt magyarok, németek, szerbek, görögök, zsidók; polgárok, iparosok, kereskedők, halászok közösségeiből lassan lüktető várossá, ipari, kereskedelmi és közigazgatási központtá vált önálló városokból Budapest.
Budapest egyesítésének fontos történelmi üzenete van számunkra, ezért az idei év dupla jubileum számunkra.
Idén ünnepeltük az 1848-as forradalom 150. évfordulóját. Az akkor születő fiatal Magyarország álma volt az új egységes főváros. Szemere Bertalan, az 1848-as forradalom külügyminisztere bocsátott ki először rendeletet Pest, Buda és Óbuda egyesítéséről. A rendelet végrehajtására akkor nem volt már idő. A forradalmi polgárok és utódaik végül negyed századdal később valósíthatták meg ezt az álmukat.
Az 1872-es - a városegyesítésről határozó - XXXVI. törvénycikk alapján a következő évben kiépült az egységes Budapest közigazgatása.
Valódi történelmi párhuzam vonható a 125 évvel ezelőtti és a mai korszak között. Most is egy világkonjunktúrához kapcsolódó gazdasági fellendülés és kapitalizálódás zajlik Magyarországon. Most is egy tágabb, európai nemzetközösség tagja vagyunk. A magyar főváros életében most is a 125 év előttihez hasonló változások zajlanak.
Így már bizonyára értik, hogy ez az évforduló miért jelentős a város életében.
Amilyen gazdag fordulatokban, eseményekben, színekben és értékekben Budapest története, olyan széles az érdeklődés a város múltja iránt. Ez a korábban szinte soha nem tapasztalt érdeklődés mutatkozik meg abban, hogy közel félszáz történelmi, várostörténeti, építészeti vagy irodalmi mű született, és jelenik meg folyamatosan az évfordulón.
Vissza