Előszó
1. VÁLLALKOZÓI DÖNTÉSEK
Bármilyen üzleti tevékenység megkezdéséhez és gyakorlásához különféle eszközökre van szükség. Az eszközök egy része kézzelfogható, tárgyiasult formát ölt, mint például a gépek, berendezések, üzemi ingatlanok és irodaépületek, járművek, anyagok stb. Más részüknek ilyen tárgyiasult formája nincs, értéküket jövedelmet hozó képességük adja; ilyenek például a szabadalmak, védjegyek, technológiai eljárások stb. Piacgazdaságokban az üzleti tevékenységhez szükséges eszközöket meg kell vásárolni. A gazdálkodáshoz, illetve az eszközök beszerzéséhez szükséges pénz összegyűjtése, biztosítása sokféle konkrét formában és módon történhet, lényegét tekintve azonban alapvetően két forrásból származhat a cég (vállalkozás) alapítóitól, tulajdonosaitól vagy a hitelezőktől.
A vállalkozók, vállalkozások azzal a céllal fektetnek be pénzt különféle eszközökbe, folytatnak üzleti tevékenységet, hogy jövedelemre, nyereségre tegyenek szert és ennek révén vagyonukat gyarapítsák.
Mind az egyéni vállalkozóknak, mind a különböző formában működő társas vállalkozásoknak gazdálkodásukkal, az üzlet vitelével kapcsolatosan nap mint nap döntések sorozatát kell hozniuk.
Ezek a döntések többféle megközelítése és szempont alapján osztályozhatók. Közülük az egyik általánosan elfogadott rendezés szerint a következő három csoportba sorolhatók:
- folyó tevékenységgel, a működéssel összefüggő döntések,
- befektetési döntések,
- finanszírozási döntések.
A folyó tevékenységgel összefüggően olyan kérdésekben kell dönteni, hogy az üzleti élet milyen konkrét területén működjék a vállalkozó (vállalkozás), hogyan szervezze beszerzési, termelési, értékesítési, kutatási-fejlesztési stb. tevékenységét.
Vissza