Előszó
A „Pénzügyi és banki alapok" című jegyzet célja, hogy a hallgató elsajátíthassa az alapvető pénzügyi ismereteket a legfontosabb pénzügyi alapfogalmak, összefüggések és területek megismerésével,...
Tovább
Előszó
A „Pénzügyi és banki alapok" című jegyzet célja, hogy a hallgató elsajátíthassa az alapvető pénzügyi ismereteket a legfontosabb pénzügyi alapfogalmak, összefüggések és területek megismerésével, amelyekre építve a későbbi tanulmányai során lehetővé válik a speciális pénzügyi területek ismeretanyagának elsajátítása is.
Az Olvasó betekintést nyer a makropénzügyi folyamatok legfontosabb témaköreibe, többek között e jegyzet foglalkozik a pénz fejlődéstörténetével és a modern pénz jellemzőivel, a pénzteremtéssel, a pénzügyi politika fő területeivel (a monetáris, a költségvetési és a devizapolitika felépítésével, működésével), az államháztartással, a pénzügyi piacokkal és a pénzügyi közvetítő intézményekkel, a pénzügyi eszközökkel (értékpapírokkal), a tőzsdével, a bankrendszerekkel és bankműveletekkel, valamint a nemzetközi pénzügyi intézményekkel.
E kézikönyv alapműként szolgálhat a területtel most ismerkedők, valamint a különböző szakügyintéző szakot végző hallgatók számára.
E tankönyv alapvetően - néhány fejezet kivételével - Losonczi Csaba - Magyar Gábor „Pénzügyek a gazdaságban" című kiváló könyvének szűkebb keresztmetszetét adja. Számos esetben a szakszerűség megkövetelte a szó szerinti fogalom-meghatározást, leírást, illetve kizárta az egyéni értelmezést. A jegyzet alapvetően oktatási segédanyagként használandó, mely még átírás és lektorálás alatt áll.
A jegyzet összeállításához használt legfontosabb szakkönyvek az alábbiak voltak: Losonczi Csaba - Magyar Gábor: Pénzügyek a gazdaságban (Juvent, Budapest, 1994), Dános Anikó: Pénzügytan (TPFK, Kalocsa, 2005). Gyulaffy Béláné dr.: Pénzügyi és banki alapok (DF, Dunaújváros, 2004).
Az ismeretek megszerzéséhez, a feldolgozáshoz jó munkát kíván
a szerkesztő
Vissza