Előszó
Az iskolai pedagógiai munka tervezése szerteágazó feladat. Mióta szervezett pedagógusképzés van, mióta a már működő pedagógusok szakmai felügyeletére és segítésére gondot fordítanak, a pedagógiai folyamatok tervezése - lehetséges-e, érdemes-e - élő probléma.
A pedagógiai tankönyvek, a gyakorló pedagógusok számára készült segédkönyvek mindig megpróbáltak ezekre a kérdésekre válaszolni. A válasz - különösen, ha az oktatás került szóba - minden esetben „igen" volt, az idők során csak a tervezés céljáról és hogyanjáról változtak a nézetek. A képzésben ezeket a megfontolásokat általában szem előtt is tartották, ám a gyakorló pedagógusok munkájában a tanult tervezési módok elsatnyultak, eltűntek. Ez nemegyszer vezetett a praxisban olyan vélekedéshez, amely szerint nem fontos a tervezés tanítása a képzés folyamatában, mert hiszen nem fontos a tervezés a mindennapi gyakorlati munkában sem, lehet a gyerekekkel foglalkozni anélkül is.
Az ilyen vélekedéseket alátámaszthatja az a tény, hogy valóban elboldogulhat valaki az iskolában úgy, hogy nem, vagy csak felületesen készül. Csak hát az eredmények, pontosabban az eredménytelenség... Az is igaz persze, hogy a hiányokat, a felelősséget eredménytelenségért át lehet hárítani a minket megelőző kollégákra, a tanulókra, akár még a szülőkre is. De nem azért vagyunk pedagógusok!
Az elutasító attitűdöt erősíthetik az olyan tapasztalatok is, amelyek bizonyítják: a tervet nem mindig lehet betartani. Pedig ez természetes. Állandóan változó körülmények között, fejlődő, változó emberekkel foglalkozunk, s mi magunk is változó „formában" vagyunk mindenkori testi, lelki, szellemi állapotunktól függően.
A pedagógiai munka tervezésének nem az a funkciója, hogy pontosan betartsuk, amit kigondoltunk, hanem az, hogy a tervezés során elmélyülten foglalkozzunk a célokkal, a tananyaggal, a feldolgozás lehetséges útjaival, a különböző tevékenységi formákkal, a gyermekek sajátosságaival, „fogadókészségével" stb. Csak ez a "belegondolás" teszi lehetővé a terv módosítását, a gyerekekhez, a körülményekhez való rugalmas alkalmazkodást.
Vissza