1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Pécsi Szemle 2003/tél

Várostörténeti folyóirat - VI. évfolyam 4. szám

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
"Az 1848/49. év katonai eseményei jobbára csak érintették Baranyát, azonban azok teljes egészében mégsem kerülték el a harcokat. A megye déli részén húzódott a déli védelmi vonal, melynek... Tovább

Előszó

Részlet:
"Az 1848/49. év katonai eseményei jobbára csak érintették Baranyát, azonban azok teljes egészében mégsem kerülték el a harcokat. A megye déli részén húzódott a déli védelmi vonal, melynek a túloldaláról állandóan fennállt az ellenség támadásának a veszélye. Ez az ország védelmének az egyik kulcspontja volt, mely Eszék várára támaszkodott. A vár, erejénél fogva, képes volt ezt a támadást visszaverni. Egyben nemcsak a Dráva vonalát védte, de védte a Duna déli szakaszát is.
A kormány jelentős fegyveres erőket vonultatott fel a határszélen, s ezeket kiemelkedő vezetők (Batthyány Kázmér, Csányi László) alá rendelték.
Egyúttal azonban a forradalomellenes erők is igen erősek voltak. A baranyai nagybirtokosok - megyei vezetők - is nagy tekintéllyel és hatalommal rendelkeztek. Köztük országos jelentőségű személyek is voltak: Majláth György, Scitovszky János, Puchner Antal. Valamennyiüknek szerepük volt az országos események alakulásában.
Puchner Antal (1779-1852) az osztrák császári hadseregnek kiemelkedő főtisztje volt. Katonai pályafutása a nemesi testőrségnél kezdődött, hadnagyi rangban. Később részt vett a francia háborúban, majd az Egyházi Államot megszálló csapatok parancsnoka lett, bolognai székhellyel. Ez után rövid időre az udvari haditanácshoz nevezték ki. Ekkor altábornagyi rangban szolgált.
1848-ban a magyar minisztérium rendeleteit figyelmen kívül hagyta, és csak Latour osztrák hadügyminiszter utasításait követte. Puchner magyarellenes tevékenysége idehaza ismert volt, ezért a megye közgyűlése bikali javait 1848. november 2-án „hazaárulás" miatt zár alá helyezte.
1848. október 18-án Erdélyt ostromállapotba helyezte, és ezzel megkezdte a nyílt harcot a magyar ügy ellen. Nagyszebenben lévő főhadiszállásáról irányította a császári sereg hadműveleteit. Váltakozó sikerű hadjáratokat folytatott Bem ellen, aki végül kiszorította őt Erdélyből. Szorult helyzetében az oroszokhoz fordult segítségért. Az orosz túlerő megszállta Nagyszebent és Brassót, majd Vízaknán győzelmet aratott Bem felett, de az ellentámadásba lendült Bem a piski hídnál megverte őt. Puchner azonban ismét előretört Medgyesnél. Bem ekkor újra váratlan támadást intézett az osztrákok ellen Nagyszebennél. Puchner kiszorult Erdélyből, és átadta a vezérletet Kalliany tábornoknak. Megkapta a Mária Terézia Rend parancsnoki keresztjét, majd 1850-ben Velence kormányzójává nevezték ki. 1852-ben halt meg.
Lüders, Alexander Nikolajevics gróf orosz tábornoknak (1790-1874) a magyar szabadságharcban jelentékeny szerep jutott. Puchner kérésére már 1849. februárban küldött orosz segélyhadakat Erdélybe, ezeket azonban Bem a nagyszebeni csata után kiverte. Ő maga 1849. január 19-20-án tört be a tömösvári szoroson át, miután szétszórta Kiss Sándor ezredes hadait. Beljebb hatolván július 2-án és 5-én Gál Sándor ezredes székely hadait verte meg, s ezzel a székelyek ellenállását nagyrészt megtörte." Vissza

Tartalom

4. szám - tél
Bezerédy Győző: Omer pasa és báró Puchner Antal levélváltása 1849-ben2
Pálfy Attila: Somogy község szénbányászatának rövid története6
Mendöl Zsuzsanna: Egy zágrábi épület hasonmása Pécsett15
Romváry Ferenc: A Vasváry-Telep története24
Márfi Attila: Hadifogoly hétköznapok Arató Jenő pécsi táblabíró naplója nyomán61
Nagy Imre Gábor: Makay István pécsi polgármester életútja78
Trebbin Ágost: A pécsi villamos88
Rozvány György: A Baranya Megyei Építőipari Vállalat története. III. rész104
Tüskés Tibor: Csuka Zoltán112
T. Mérey Klára: Két történész-konferencia Pécsett az 1970-es években117
Tengely Adrienn: Tóth István: Mithras Pannonicus. Esszék121
Boda Miklós: Farbaky Péter Könyve Szatmári György műpártoló tevékenységéről124
Mendöl Zsuzsanna: Sonkoly Károly könyve Piatsek Józsefről129
Hajzer Lajos: Pécs turisztikai kultúrképe egy cseh útikönyvben132
Ivasivka Mátyás: Arató Miklós Orbán áldozópap, szerzetes, ciszterci házfőnök (1923-2003)134
Pandúr József: In memoriam Kelle Sándor (1913-2003)136
Szirtes Béla: Újabb bányász emlékjelek Pécsett140
Horváth Eszter: Pécsett történt...148
Pécsi Szemle előfizetők152
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem