Előszó
A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Politikai Tanulmányok Tanszéke első alkalommal jelenteti meg gyűjteményes kötetben a tanszéken dolgozó oktatók, a politológia szak nappali tagozatán tanuló hallgatók és a tanszék szervezésében működő doktori iskola hallgatóinak írásait.
A politikai tanulmányok rendes képzése 1997-ben indult karunkon. Az akkreditáció és a tantárgycsoportok kiválasztása során tanszékünk arra törekedett, hogy speciális területeknek is helyt adjon a képzésben, melyek lefedik oktatóink tudományos kutatói tapasztalatait és régiónk igényeit. E megfontolásból az önkormányzati és az európai uniós tanulmányok kerültek be a képzési programba. Ezzel párhuzamosan tanszékünk fontos célja volt az is, hogy gyakorlati, módszertani, kutatási ismereteket is nyújtson az elméleti képzés mellett.
A tanszéki kiadványok terén is voltak már előmunkálatok, például a Politikum Pécsett (2000) kiadvány, politológus vándorgyűlés- konferencia- és más kötetek. Ez a gyűjteményes kötet azonban mégis egyfajta mérföldkő. Azt jelzi, hogy a fokozatosan szélesedő és egyben mélyülő kutatási és oktatási tevékenység arra a pontra érkezett, hogy szellemi „termése" szinte évente, vagy - ha ritkábban is - egyfajta periodikával rendelkezésre álló publikációs lehetőséget kíván.
Melyek lehetnek a most közreadott kötet főbb jellemzői. Mindenekelőtt talán az, hogy egyaránt jelen van benne a pécsi politológiai műhely, és a Pálné Kovács Ilona vezette doktori program sajátos szakmai irányultsága, a helyi politikára, az önkormányzatiságra, a regionalitás - vizsgálatára koncentrálás, és a politológia többi, már-már hagyományos területe, diszciplinája folyamatos művelése. Az arányokban a fő terület túlsúlya megmutatkozik. Kákái László igényes, a nemzetközi jellemzők bemutatására is kiterjedő széleskörű áttekintése vezeti be azt a fejezetet, amely - a 2002-es választások elemzésére épülve - a helyi politikai folyamatok tanulmányozására irányul. Kunszt Márta - aki épp e választások eredményeként a tanszékvezetői és dékánhelyettesi teendőit cserélte fel a Pécs alpolgármestere funkcióval - e város egyik választókerületében vizsgálja a választói magatartás tendenciáit. Nappali tagozatos hallgatóink (Csiszár Zsolt, Fülöp Judit, Koller Inez, Oppe Orsolya, Polgár András, Vető Balázs, Zentai Tamás) írása szintén ezt a magatartást elemzi, de már az ezt befolyásoló, ennek formálásában szerepet játszó eszközök vizsgálatára koncentrálva. Tuka Ágnes - a tanszék jelenlegi megbízott vezetője - elemzése történeti természetű. Az írásokból az a szándék tükröződik, amely meg akarja érteni a szűkebb környezet politikai folyamatait, közel hajol azokhoz, és ehhez felhasználja a tudományág fejlődése során kimunkált, kiérlelt módszereket, eljárásokat, technikákat.
Vissza