Előszó
A "Kalocsai népi gyermekjátékok" közreadásával gyermektánccsoportjainknak kívántunk játékok és táncok összeállítására példát adni. A füzetben közölt koreográfia nemcsak abban példamutató és követendő, hogy hogyan lehet gazdag játék- és táncgyűjtésből szerves, felépített, egységes alkotást létrehozni, hanem abban is, hogyan lehet azt olyan tartalommal telíteni, amely a gyermekek lelkivilágának megfelel, képzeletüket felgyújtja, tánckészségüknek, dalos és játékos kedvüknek tág teret nyit.
A "Kalocsai népi gyermekjátékok" koreográfusai - Pécsi Erzsébet, Pécsi Ferencné, Pécsi Sándor, akik egyben az úttörőszakkör vezetői is - kiváló pedagógiai és nevelési módszerrel tanítják a gyermekeket játékra, táncra. Bevezető tanulmányukban módszerüket ismertetik, amely kétségkívül hozzásegíti a gyermekekkel foglalkozó pedagógusokat a módszeres játék. és tánctanításhoz.
Mikor legutóbb Pesten jártak, elmesélték, hogy anyák napjára két kislány - 12-13 évesek - meglepetésként tanult és ismert játékokból és táncokból önálló koreográfiát készített, amely olyan jól sikerült, hogy szinte minden változtatás nélkül be lehetett mutatni. Ez annak a pedagógiai módszernek a helyességét bizonyítja, amely tág teret enged a gyermekekben szunnyadó alkotókészség kibontakozására, fejlesztésére.
Azok számára, akiknek nehézséget jelent az eredeti kalocsai népviselet elkészítése, kiadványunkban tanácsot adunk, hogyan lehet egészen egyszerű eszközökkel a kalocsai népviselet hatását keltő öltözetet készíteni.
Reméljük, hogy mind a koreográfiából, mind a tanulmányból értékes tapasztalatokat szerezhetnek a gyermek-tánccsoportok pedagógusai. A "Kalocsai népi gyermekjátékok" megtanulása és bemutatása pedig sok városi és falusi gyermeknek nyújt majd maradandó élményt.
Vissza