Előszó
Baranya gazdag földjét e jellegzetes pannon tájat, a Mecsek hegység erdővel borított felmagasodó csúcsai jellemzik, a napfényben fürdő dombok, a Dráva-síkság. Mindez a Duna és a Dráva, a két nagy folyó ölelésében fekszik és ad évezredes menedéket az itt élő népeknek a Pannon-medence és a Balkán határán.
Baranyában ma 296 település van, sűrűn, járóföldnyire egymástól. Ez a településhálózat sok száz éve alakult ki és e táj természet adta életerejét tükrözi a baranyai FÖLD eltartóképességét. A földét, amelyen az erdők nőnek, a szőlő érik és amelyen a gabonák ringanak. A földét, amely gazdag ásványkincseinket, termál-, és ivóvizeinket hordozza, ahonnan a források sokasága fakad, amelyekből az ezer éves Pécs a múlt század végéig táplálkozott.
Baranya földjén élt és élő emberek a múlt században és e században létrehozott alkotásaikkal tisztelegnek az 1100 évnek és optimizmust sugallnak a jövőnek.
A történelem országútján 1100 éve létező magyar államiság nem maradhatott volna fenn, ha nem követte volna a tudomány és technika területén az európai fejlődést.
A technikai kultúra történetiségének históriái jelentőségéről a magyar tudósok egyike Hajnal István a következőképpen gondolkodott: „Bármit is mondjunk, a mi modern felsőbbségérzetünket a múlt kultúrákkal szemben elsősorban a technika csodás fejlődésének köszönhetjük. Ez a fejlődés biztos és kézel fogható, a többin lehet vitatkozni." (Dr. Rosta István: Fejezetek Magyarország technikatörténetéből.)
A technika fejlődés teszi lehetővé az anyagi gazdagságot, amely a szellemi haladáshoz nélkülözhetetlen.
Kedves Olvasó!
A könyv, amit a kezében tart, tehát Pécs - Baranyáról szól, ami a TERÜLETET illeti. A megye elmúlt 100 évéről szól, ami az IDŐT illeti. TÁRGYÁT illetően pedig a természettudományos - műszaki eredményekről, a kutatásról, a tervezésről, az alkotásról és működésről mond el történeteket a számok szigorú logikáján keresztül. Szikár bevezető mondatok ezek, de pontosak. A könyv erről szól. A gyár, a bánya, a mezőgazdasági termelés, a víz, áramszolgáltatás, a vasút több mint a technika, az épületek, a gépek összege. A ma 234 éve fennálló Bőrgyár, a 227 éves mecseki szénbányászat, vagy a 143 éves Zsolnay gyár - és a könyvben továbbiak sorakoznak alkotások, melyekben a mérnökök, munkások állni tudták a századok technikai kihívását, a világháborúkon, világválságokon, az egymást követő társadalmi gazdasági alakulatokon át. Bennünket ezek az alkotások foglalkoztattak, mert ehhez értünk, ez volt és ez lesz a munkánk útban a 2000 év felé. A könyvet a Baranya megyei MTESZ tagegyesületeibe tömörült szakemberek írták, akik tovább működtették a nagyapáik, apáik által létrehozott ipart, mezőgazdaságot, infrastruktúrát, és terveztek, létrehoztak újakat. A könyv tehát három generáció alkotásainak története, az ipar, a mezőgazdaság, az infrastruktúra, az építészet története. Végül, tisztelet a könyv szerzőinak, mert talán ez az utolsó könyv, amelyik minden honorárium nélkül készült, és amelyet nem kutatók írtak az alkotásokról, hanem az alkotók. Ez vezethetett elfogultságokhoz, melyet reméljük a jövő megértően fogad, de a számokat jelző diagramok biztosak és kézzelfoghatók.
Vissza