Előszó
Tisztelt Olvasó!
Pár mondatban szeretnénk bemutatni e monográfiát, keletkezésének körülményét Már az 1970-es években felmerült, hogy a nagy hagyománnyal rendelkező Pécs-Baranya katona-egészségügyének történetét fel kellene dolgozni.
A témával városunkban több kutató foglalkozott, többek között dr. Lárencz László gyógyszerész alezredes. A számos publikáció és előadás mellett azonban összefoglaló mű nem jelent meg. Ennek szükségességét és fontosságát átérezve vállalkoztak a szerzők arra az aprólékos, szerteágazó, komoly erőfeszítést igénylő kutató és alkotó munkára, melynek gyümölcsét tarthatja kezében az olvasó.
Pécsett már az 1800-as évek elejétől működött állandó jellegű katonakórház, sőt 1902 és 1921 között két állandó jellegű katonai kórháza volt a városnak.
Ezen katonai intézmények jelentős szerepet játszottak a város egészségügyi ellátásában. Büszkén mondhatjuk, hogy ez jelenleg is így van. Bízunk benne, hogy monográfiánkból az olvasó hű képet kap szűkebb pátriánk katona-egészségügyének történetéről a patinás Pécsi Honvédkórház életéről.
Különös jelentőséget ad a műnek az, hogy közeledik kórházunk centenáriumi ünnepe. A NATO-ba belépett Magyar Honvédség történelmének új szakasza kezdődött meg. Milyen szerep várhat ránk? Hogy igazol bennünket a jövő? Törekvéseink, történelmi gyökereink, értékeink megítéléséhez feltétlenül sok értékes, ízlésesen összeállított dokumentum szolgál alapul.
E helyen kívánunk köszönetet mondani mindazoknak, akik tanácsaikkal, bátorításukkal és aktív közreműködésükkel segítették a monográfia létrehozását: a Baranya Megyei Levéltárnak, a Pécsi Várostörténeti Múzeum, a budapesti Hadtörténelmi Levéltár, a Baranya Megyei Könyvtár helytörténeti osztály dolgozóinak, akik nőikül e mű nem készült volna el.
Külön köszönettel tartozunk dr. Bezerédy Győző úrnak, a könyv lektorának azért a fáradtságos, baráti munkájáért, amellyel a/kéziratban fellelhető hiányosságok kiküszöbölésére figyelmünket felhívta.
Köszönetünket fejezzük ki a technikai lebonyolításban nyújtott segítségért: Kalmár Józsefnének, Kisfali Mónikának, Kutnyák Gábornak, Mrázik Bernadettnek, Szabó Lászlónénak és Szabó Norbertnek.
„Scintilla etiam exigyá in tenebris micat"
Köszönet mindazoknak, akik e könyv létrejöttében közreműködtek.
Vissza