Előszó
Alig fél esztendeje, hogy kezünkbe vehettük fővárosunk, Budapest ortofotóatlaszát, megcsodálhattuk ennek a csodálatos alkotásnak a szépségét, meditálhattunk hasznos voltán. Most pedig megjelent az első vidéki, a Pécset és közvetlen környékét ábrázoló atlasz is.
Első benyomásunkként most is az atlasz szépségét, a munka megvalósításának gondosságát rögzíthetjük. És - bár visszacseng emlékezetünkben a valamikor tanult definíció, mi szerint szép az, ami érdek nélkül tetszik - azonnal keressük a választ arra az utilitarista korunk által diktált kérdésre is: mire jó ez az atlasz?
Mielőtt a kérdésre válaszolunk, néhány szó az ortofotókról. Az ezek alapját képező, speciális kamerával, mintegy 6800 méter magasságból készített színes légi fényképek rendkívül információ-gazdagok. Ezt a gazdagságot kell egyesíteni a térkép-műfaj által megkövetelt geometriai pontossággal. A légi fényképek ortofotókká alakítása digitális technika felhasználásával történt. Az egyes felvételek "összedolgozása", az előállt térkép feliratozása után - alaposan egyszerűsítve - már készen is van a mű.
És most nézzük a választ a "mire jó?" kérdésre. A bennünket befogadó tér, a települések, a külterületek reális képének ismerete minden olyan tudományos és tervezési-elemzési feladat eredményes elvégzésének alapfeltétele, melyek terület- és településfejlesztési, társadalmi, gazdasági, infrastrukturális, környezeti problémák megoldását célozzák. Mind az eredeti, digitális fotók, mind pedig az atlasz egésze segít a tér és kapcsolatrendszer érzékelésében, lényegesen kiterjesztve azok körét, akik eddig a hagyományos térképek és légifényképek interpretálása révén erre szakmailag képesek voltak. Ez számos, korábban laikusnak minősített ötletet "emelhet be" a társadalmi fejlesztési gyakorlatba.
Folynak az előkészületek további városok és térségek, esetleg egy teljes régió ortofotó-atlaszának elkészítésére.
Geográfusként csak szurkolni tudok e törekvések sikeréért, a megvalósítás feltételrendszerének megteremtésért, hiszen szakmám ismeretében tudom, hogy egy-egy ilyen atlasz ismerete milyen eredménnyel járhat a helyes térszemlélet társadalmi szintű terjedésében is.
Ebből adódóan ajánlom ezt az atlaszt az újat kereső szakembereknek és a művelt nagyközönségnek egyaránt. Biztos vagyok abban, hogy minden réteg megtalálja benne az érdeklődésének megfelelő információkat, miközben egy igazán szép emberi alkotásban gyönyörködik.
Vissza