Előszó
Egynéhány szép és becses darabot foglal magában e kötet Pázmány műveiből.
Csak olyan részeket vettünk fel müveiből, a melyek nem sértik senkinek sem vallásos meggyőződését. És ily részek nagy számmal vannak Pázmánynak még vitatkozó müveiben is.
Közöljük Kalauza első könyvét teljesen, a'melyben oly lapokat találunk, a melyek valóban lekötik az olvasó figyelmét. Ezeken a lapokon, mint valami szép kerten keresztül, akarja elvezetni az olvasót erős és nagyszámú bizonyítékaiból és meggyőző okoskodásaiból emelt nagy épületéhez.
Pázmány Egyházi Beszédeinek gyűjteményéhez öt bevezetést írt, a melyeknek mindegyike sok tekintetben nevezetes. Ezeket szükségesnek véltük közölni, mert bennök egyházi beszédeinek szerkesztéséről szól, és elmondja vélekedéseit az egyházi ékesenszólásról, a melyek - nagyjában - megegyeznek Pascal, Bossuet, Bourdaloue, Fénelon, Massillon és Labruyére e tárgyról való vélekedéseivel. Tudtunkkal Pázmány volt első irodalmunkban, ki az ékesenszólásról, noha csak az egyházi ékesenszólásról, magyar nyelven értekezett.
Egyházi Beszédeiből hetet közlünk, teljesen és tizenhatot töredékesen, úgyszintén közöljük egybegyűjtött Egyházi Beszédeihez csatolt befejező sorait is, melyeket végszavául tekinthetni.
Leveleiből, melyeket Miller Nándor, Szilágyi Sándor és Fraknói Vilmos adtak ki, közlünk nyolczat.
Egy politikai iratát is felvettük kötetünkbe.
Meg kell említenünk, hogy mindaz, a mi Pázmány műveiből jelen kötetünkben foglaltatik, az eredeti szövegnek teljesen hű másolata.
Vissza