Előszó
Pázmány Péter Magyarország bíboros prímása, esztergomi érsek 1635-ben Nagyszombatban Egyetemünk alapító levelében kifejezésre juttatta azt a szándékát, hogy az Egyetem az európai keresztény kultúra...
Tovább
Előszó
Pázmány Péter Magyarország bíboros prímása, esztergomi érsek 1635-ben Nagyszombatban Egyetemünk alapító levelében kifejezésre juttatta azt a szándékát, hogy az Egyetem az európai keresztény kultúra szellemében az állam és az egyház korszerű igazgatására tanítsa az ifjakat.
Később, a Jogi Kar alapító levelében ez olvasható: Kívánatos, hogy a professzorok a „római jogot és a kánonjogot, amennyire csak lehetséges a hazai joggal összekapcsolva tanítsák, és ami a miénkből hiányzik, azt azokból pótolják".
Keresztény kultúra! Római jog! Kánonjog! Elődeink által ránk hagyományozott értékek csak? Nyilvánvaló, hogy nemcsak történelmi értékekről van szó, hanem napjainkban is valóságos értékekről, átvitt értelemben és szó szerinti értelemben is. Hiszen az 1989-1990-ben Közép-Európában lezajlott rendszerváltozás lehetővé tette Magyarország számára is az Európához való visszatérést. Ez az Európa keresztény Európa is, amelynek kultúrája keresztény kultúra is! Az európai népek közti egyre szorosabb szövetséget építő Európa Tanács alapokmánya olyan közös szellemi-lelki és erkölcsi értékeket tekint az európai népek közös örökségének, amelyek az egyéni szabadság, a politikai szabadság és a jogállamiság alapját alkotják. Ezek a szellemi-lelki és erkölcsi értékek pedig keresztény értékek is!
A rendszerváltozás, az Európához való visszatérés lehetővé tette hazánkban, hogy 1995-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara is létrejöhessen, azzal a fő céllal, hogy a jogállam felépítéséhez keresztény szellemiségű jogászokat bocsásson ki a magyar társadalom minden területére.
Pázmány Péter bíboros korában az Európában virágzott római jogból is fejlődött ki a mai európai jogrendszer, annak alkotóelemeivel, a nemzeti jogrendszerekkel és az európai közösségek jogával, az európajoggal. Hazai jogunkat ma is ki kell egészítenünk ezzel az európajoggal! Ez azonban elsősorban az oktatásban jelenhet meg és különösen a Pázmány Péter Katolikus Egyetem által nyújtott oktatásban. A Karunk által nyújtott oktatást írja le ez a gyűjteményes könyv, a szabályzatok és a tanrend segítségével. Szolgálja azonban ez a könyv azt is, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara a fentiek szerint részletezett küldetéses célja felől - Pázmány Péter saját „felmelegített tintával" írt szavaival kifejezve - a tanári kar és a hallgatók „okossága meggyőzessék és akaratja vastagodjék."
Vissza