Előszó
Az Új Basic English nyelvkönyvcsalád második kötetét tartja most kezében a kedves olvasó, amely már nem kezdők, hanem középhaladók számra íródott. A jelen tankönyv szerves folytatása az előzőnek,...
Tovább
Előszó
Az Új Basic English nyelvkönyvcsalád második kötetét tartja most kezében a kedves olvasó, amely már nem kezdők, hanem középhaladók számra íródott. A jelen tankönyv szerves folytatása az előzőnek, ugyanakkor önállóan is használható. Bár az első kötettől eltérően 12 leckére tagolódik, ugyanakkor megőriztük az előzőben már bevált szerkezeti felosztást, amelynek megfelelően először az olvasmányokban szereplő új szavak listája, majd pedig a nyelvtani anyag ismertetése következik lexikai magyarázatokkal kiegészítve. A leckéket végül az ellenőrző gyakorlatok sora zárja. Az olvasónak alkalma nyílik találkozni az első kötetből már jól ismert szereplőkkel: David Parkerrel, Alice nénivel, Mary Brownnal, valamint a barátnőjével, Annel és a többiekkel. A második részben szerepelnek mindazok a nyelvtani témakörök, amelyek az első részben nem kaptak helyet, mivel tudásuk abszolút kezdő szinten még nem követelmény. Idetartoznak például a további igeidők, a feltételes mód, a határozók mondatbeli helye, vagy például a műveltető és a szenvedő szerkezet, amely utóbbi nyomokban előfordult ugyan az első kötet 13. leckéjének anyagában, bár részletekbe menően nem tárgyaltuk.
Persze a fentebb idézett, Beckettől származó mottó szellemében a jelen tankönyv is célul tűzi ki az aktív (és a passzív) szókincs gazdagítását, hiszen az angolban a nyelvtan egy igen jelentős része is "lexikálisan kötött", azaz: bizonyos szószerkezetek révén realizálódik, ami nekünk, "kontinentálisoknak" sokszor igen sajátosnak tűnhet, - legalább annyira, mint az angolok reggelije, azaz: "English breakfastja". A leckékben és a példákban előforduló újabb szavak és szószerkezetek kiejtését természetesen itt is minden esetben megadtuk, az előző kötetből már ismert fonetikus átírás szerint. Ebben a kötetben - az elsőhöz hasonlóan - szintén található függelék, amely további, hasznos ige-határozószó kapcsolatokat tartalmaz. A leckékben szereplő feladatok megoldási kulcsát ezúttal is a könyv végén adtuk meg.
Tankönyvünket abban a reményben bocsátjuk közre, hogy hasznos segítőtársa lesz mindazoknak, akik az angol nyelvvel alaposabban meg kívánnak ismerkedni, hogy betekintést nyerjenek rejtelmeibe. Ehhez a munkához kitartást és természetesen sok sikert kíván a szerző.
Vissza