Előszó
Harmadik kiadványom a megye Esztergom, Komárom, Kisbér, valamint a környékbeli települések patika alapításáról szól.
Ezekben a kis füzetekben, benne lesz az összes újonnan alapított (1712-1960)...
Tovább
Előszó
Harmadik kiadványom a megye Esztergom, Komárom, Kisbér, valamint a környékbeli települések patika alapításáról szól.
Ezekben a kis füzetekben, benne lesz az összes újonnan alapított (1712-1960) patika és azok volt tulajdonosai. Nem állítom, hogy munkám felérne egy helytörténész kutatásaival, de remélem, segítség lehet az ő munkájukhoz is.
Így végre nem névtelenül dolgozó gyógyszerészek lesznek azok, akik az orvosok mellett sokat segítettek egészségünk megőrzésében. Személyesen foglalkoztak az emberek sorsával és aktívan részt vettek a helységek társadalmi életében is.
Napjainkban is igen fontos lenne ez a tevékenység, hiszen tudjuk, a lélek problémái testi formát öltenek betegségben, fájdalomban jelentkeznek. Tanultuk filozófia órán ezt a fogalmat, hogy „elhidegülés". Nehezen magyarázható és érthető dolog, de most itt a kézzel fogható példa. Elidegenülünk családon belül, külön étkezünk a szobánkban, a gép előtt ülve. A fiatalok zajos szórakozóhelyeken nem beszélgetnek. Ha kommunikálni akarunk, akkor telefonálunk vagy e-mailt írunk.
Elmarad a hang, a látvány, az illat, az érintés. Nem ülünk le a fiatalok közé beszélgetni a múltról, mert nincs időnk. Pedig higgyék el szívesen meghallgatják az őszinte szavakat.
Szeretném megköszönni a gyógyszerészek családtagjainak, hogy a nagyapa, anya, apa életrajzát elküldték. Nagyon segítőkészek voltak a már nyugdíjas gyógyszerészek is. Kaptam egy-két csodálatos írást, amelyek valódi korrajzot adtak az I - II. világháború közötti és utáni életről. Őszintén leírták a megpróbáltatásaikat és újrakezdéseiket. Ezekben az írásokban látszik, hogy az ember milyen erős, mint a kis fűszál, amit eltaposnak, de másnapra újra fölegyenesedik és folytatja harcos életét.
Vissza