Előszó
Az ősembernek fáradságos munkával kellett táplálékát megszerezni, ruházatát előteremteni, barlangját berendezni vagy kunyhóját megépíteni. Fáradozása azonban gazdag tapasztalatokat is hozott számára. Ezeket a tapasztalatokat az emberek nemzedékről nemzedékre átadták egymásnak, összegyűjtötték azokat. Sok tízezer év telt el, amíg megismerték a természet anyagait, erőit, törvényeit, és képessé váltak arra, hogy azokat céljaiknak megfelelően használják.
Ha körülnézünk közvetlen környezetünkben, otthon, az iskolában vagy az utcán, mindenütt a technika alkotásaival találkozunk. Ma már természetesnek találjuk, hogy ha megnyomjuk a villanykapcsolót, „felgyullad" a lámpa, bekapcsolva a televíziókészüléket vagy a rádiót, távoli világrészek eseményei, hírei jutnak el hozzánk. Ha pedig felülünk a vonatra, beszállunk az autóba vagy repülőgépbe, rövid idő alatt ott vagyunk, ahová régen hosszú ideig tartott az út.
Mindezt az ember munkájának, tudományos felfedezéseinek, a technika fejlődésének köszönhetjük. A technika révén válik életünk szebbé, könnyebbé, kényelmesebbé.
Az ötödik osztályban végigkísérjük a szárazföldi, a vízi és a légi közlekedés izgalmas történetét, megismerkedünk közlekedési és szállítási eszközökkel. Ezek közül néhányról modellt is készítünk.
A modell nem csupán játék. A felnőttek is modelleznek. A mérnökök, tudósok elgondolásaik megvalósítása előtt gyakran modellt készítenek. A modellekkel vizsgálhatjuk, hogy milyenek legyenek majd a tervezett épületek, hidak, gépek, mérnöki vagy tudományos alkotások. Segítségükkel előre meg lehet állapítani, hogy a tervek megfelelnek-e a kitűzött céloknak, kell-e azokon változtatni. Ha figyelembe vesszük, hogy egy-egy ilyen alkotás milyen sok pénzbe kerül, akkor könnyen beláthatjuk, hogy a modell milyen nagy megtakarítást tesz lehetővé.
Vissza