1.067.672

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Salgótarjáni zsidótörténet

Általános és középiskolák számára

Szerző
Szerkesztő
Salgótarján
Kiadó: Nógrád Megyei Levéltár
Kiadás helye: Salgótarján
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 90 oldal
Sorozatcím: Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból
Kötetszám: 42
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-7243-49-6
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Nógrád Megyei Levéltár gyümölcsöző együttműködésének termését tartja kezében az Olvasó: a Salgótarján, 1936 című, tanulóknak készült... Tovább

Előszó

Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Nógrád Megyei Levéltár gyümölcsöző együttműködésének termését tartja kezében az Olvasó: a Salgótarján, 1936 című, tanulóknak készült dokumentumválogatás után most a helybéli zsidóság történetéről szóló oktatási segédkönyvvel szeretnénk színesíteni a megyeszékhely tanintézményeiben folyó munkát. A város történetének írott kincseivel nap mint nap együtt dolgozó levéltárosként ezzel a kis könyvvel nem csupán azt szerettem volna lehetővé tenni, hogy a salgótarjáni diákok legalább nagy vonalakban megismerkedjenek a zsidóság múltjával és jelenével, hanem azt is, hogy végre tiszta és valós kép formálódjon bennük a társadalom e különleges, értékes csoportjáról.
Már jó előre megfogalmazott igényem volt, hogy a salgótarjáni zsidók története ezúttal ne merüljön ki a Vészkorszak, a Holokauszt egyébként is alaposabban feltárt szörnyűségeinek a bemutatásában. Az eddigi kutatások során felhalmozott - az igazat megvallva nem túl bőséges - ismereteink szintetizálásával próbáltam a városban való tömeges letelepedésüktől egészen napjainkig nyomon követni sorsukat, életüket, ahol lehetett, eredeti levéltári forrásokat híva segítségül, illetve magukat a szereplőket, e könyv főhőseit szólaltatva meg az oral history módszerével.
Iskolásoknak készült kiadványról lévén szó, elhagytam a pontos irodalmi hivatkozásokat, s - szintén a megcélzott olvasóközönségre való tekintettel - az idézeteket a korabeli nyelvezet ízét megtartva, de a mai helyesírás szabályainak megfelelően, az esetleges rövidítéseket feloldva, a forrásokban szereplő idegen kifejezéseket megmagyarázva adom közre. Minden fejezet végére rövid könyvajánló került. Ezt természetesen korántsem teljes irodalomjegyzéknek szántam, abban olyan könyveket, tanulmányokat gyűjtöttem össze, amelyek a fiatalabb korosztály érdeklődését is felkelthetik, s amelyek bárki számára könnyen hozzáférhetőek.
Ezúton is szeretnék köszönetet mondani a két lektornak, Tóth Andreának és Benda Gyulának (előbbi a judaisztikus, utóbbi a történész kritikus szemével olvasta át a kéziratot), s nem mulaszthatom el megköszönni Hídváry István ritka nagylelkűségét, remek interjúinak rendelkezésemre bocsátását, dr. Gótai László biztatását, támogatását, kedves kollégám, Sebestyén Kálmán szakmai jó tanácsait, s végül, de nem utolsósorban Sipos Ákosné, Fodor Miklós és Buda László múzeumi képanyag összeválogatásában nyújtott segítségét. Itt jegyzem meg, hogy a város határain kívülre is tekintő, általános ismereteket nyújtó fejezetekben (pl. vallási élet, munkaszolgálat, Auschwitz) a Nógrádi Történeti Múzeumban őrzött fotók mellett igény szerint helyet kaptak a nyomtatásban már megjelent, nem helyi vonatkozású illusztrációk is. A kötet feldolgozására vonatkozóan szükségtelennek tartottam ötleteket adni, hiszen az egyes iskolák, tanárok tudják csak eldönteni, hogyan illeszthetik be tanmenetükbe az elsajátítandó, arra érdemesnek vélt ismereteket. Remélem, a kis könyvet szívesen forgatják majd, használata eredményes lesz és eléri célját. Ehhez kér segítséget, kíván sok sikert a pedagógusoknak, történelemtanároknak és osztályfőnököknek, s különösképpen a diákoknak:

Pásztor Cecília Vissza

Tartalom

Ajánlás 5
Előszó 7
A zsidóság megtelepedése Salgótarjánban 9
A salgótarjáni zsidóság élete 14
Az ortodox hitközség és intézményei 14
A tarjáni zsidóság egyéb vallási és jótékonysági intézményei 21
A zsidó élet jellegzetes vonásai 23
A zsidóság Salgótarján szolgálatában 29
Beilleszkedési kísérletek és a zsidógyűlölet kibontakozása Salgótarjánban 40
A salgótarjáni zsidóság sorsa Magyarország német megszállását követően 55
A salgótarjáni zsidóság története a Holokauszt után 68

Pásztor Cecília

Pásztor Cecília műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Pásztor Cecília könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem