Előszó
Az Országgyűlés Hivatala örömmel fogadja és támogatja azokat az egyetemi hallgatókat, akik érdeklődnek a parlamenti munka iránt és valamilyen módon tevékenyen is részt kívánnak venni abban. Bennük leendő munkatársainkat, a frakciók és a kormányzat jövőbeni parlamenti szakértőit, a parlamenti jog és az európai uniós ismeretek majdani egyetemi oktatóit és tudományos kutatóit látjuk, akikre már most is oda kell figyelnünk.
Több mint tíz éve vállalunk részt a joghallgatók, államigazgatási főiskolások és a leendő politológusok szakmai gyakorlatának szervezésében. Az Európai Integrációs Ügyek Bizottsága rendszeresen foglalkoztat az egyetemeken kiváló teljesítményt felmutató közgazdász- és joghallgatókat, akik a bizottsági munka szervezésében való közreműködésükkel, sajtófigyelő készítésével, európai uniós dokumentumok fordításával segítik a bizottságot és tesznek szert jól hasznosítható gyakorlati ismeretekre.
1999-ben az Insitute of International Education (USA) európai irodájával és a Parlamenti Módszertani Irodával együttműködve a PHARE-program támogatásával egy sikeres „Parlamenti Gyakornoki Programot" szerveztünk idegen nyelven jól beszélő, a napi parlamenti munkában részt vállaló egyetemistáknak, akik tanulmányutat tettek a cseh és az osztrák parlamentben is. A diákok „Parlamenti gyakorlatok" címmel egy tanulmánykötetben összegezték ismeretszerzésük és kutatásaik eredményét.
E program tapasztalataira is építve, az elmúlt évben hirdette meg dr. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a parlamenti ösztöndíjas programot, amelynek keretében a több mint 100 jelentkező közül kiválasztott 15 tehetséges diák (jogász, közgazdász, politológus és államigazgatási főiskolás) szerezhet alapos ismereteket az Országgyűlés működéséről és vehet részt a bizottságok, a frakciók, illetve a hivatalszervezet munkájában.
1995-ben dr. Kóródi Mária, az Országgyűlés alelnöke és dr. Papp Imre, az ELTE Alkotmányjogi Tanszékének adjunktusa „Parlamenti Kört" szervezett az alkotmányjog és a politológia iránt különösen érdeklődő joghallgatókból, akik tudományos igénnyel fogtak hozzá a parlamentarizmus, az Országgyűlés és a külföldi parlamentek kutatásához és a Hivatali támogatásával egy szisztematikus program keretében sorra jelentették meg tanulmányaikat a "Parlamenti Levelek" 7 számot megélt kiadványsorozatában. E kötetek eljutottak valamennyi képviselőhöz, s megbízható fogódzót nyújtottak egy-egy aktuális témakör megismeréséhez, a külföldi intézmények, megoldások összehasonlításához, közvetítéséhez.
Vissza