Fülszöveg
P:
|uskás Ferenc P« Hugolin (írói álnevén Remetei Ferenc) 1908. január 15-én született Gyergyóremetén földmíves szülők gyermekeként. Édesapja elesett az első világháborúban, özvegy édesanyja egyedül nevelte. 1923-ban kérte felvételét a ferences rendbe. 1931-ben szentelte pappá gróf Majláth G. Károly püspök. 1993. december 27-én hunyt el Désen. Hosszú életpályája során több ferences rendházban is élt és tevékenykedett (Kolozsvár, Székelyudvarhely, Vajdahunyad, Dés, Kaplony, Máriaradna), Szatmárnémetiben plébánosi teendőket látott el, emellett alkotó emberként, íróként, lelkigyakorlat-vezetőként és misszionáriusként is szerteágazó tevékenységet fejtett ki. 1930 és 1947 között több erdélyi újság és folyóirat közölte novelláit, karcolatait, lelkiségi írásait. Szépirodalmi pályájának a kommunizmus vetett véget. Nem közölhetett, de kitartóan alkotott. Számos irodalmi műve maradt fenn kéziratban: novellák, karcolatok, kisregények és színművek is részét képezik a különböző erdélyi...
Tovább
Fülszöveg
P:
|uskás Ferenc P« Hugolin (írói álnevén Remetei Ferenc) 1908. január 15-én született Gyergyóremetén földmíves szülők gyermekeként. Édesapja elesett az első világháborúban, özvegy édesanyja egyedül nevelte. 1923-ban kérte felvételét a ferences rendbe. 1931-ben szentelte pappá gróf Majláth G. Károly püspök. 1993. december 27-én hunyt el Désen. Hosszú életpályája során több ferences rendházban is élt és tevékenykedett (Kolozsvár, Székelyudvarhely, Vajdahunyad, Dés, Kaplony, Máriaradna), Szatmárnémetiben plébánosi teendőket látott el, emellett alkotó emberként, íróként, lelkigyakorlat-vezetőként és misszionáriusként is szerteágazó tevékenységet fejtett ki. 1930 és 1947 között több erdélyi újság és folyóirat közölte novelláit, karcolatait, lelkiségi írásait. Szépirodalmi pályájának a kommunizmus vetett véget. Nem közölhetett, de kitartóan alkotott. Számos irodalmi műve maradt fenn kéziratban: novellák, karcolatok, kisregények és színművek is részét képezik a különböző erdélyi ferences rendházakban őrzött hagyatéknak.
Jelen kiadványban a szerző 1941-ben megjelent Ilyen az élet című kötetének anyagán kívül folyóiratokban közölt, illetve kéziratban fennmaradt alkotásaiból nyújtunk válogatást.
Amióta megismerkedtem az írásaival, újból és újból el-elolvasva azokat, nem győzöm csodálni azt a kincset, amely a kezembe került» Igazi kincs, amely a mai olvasó számára eddig a sajátos történelmi és kulturális viszonyok miatt rejtve maradt, de most felfedezheti, és gazdagodhat általa. Ha elkezdjük olvasni Remetei Ferenc, P. Hugolin írásait, még inkább meg fogjuk tapasztalni az élet komoly oldalát, vagy pedig annak vidám arcát. Megláthatjuk azt, hogy hogyan „tettek őseink" Hallhatunk igaz meséket, komoly és megtisztító erejű tanulságokat, s mindezt sokszor humorral fűszerezve.
Laczkó'Dávid József, Fn Anaklét OFM
Vissza