Előszó
A paprikáról, paradicsomról, uborkáról nyugodtan elmondhatjuk, hogy kozmopolita növények, hiszen a világ szinte minden részén termesztik szabad földön, termesztőberendezésekben, üvegházi...
Tovább
Előszó
A paprikáról, paradicsomról, uborkáról nyugodtan elmondhatjuk, hogy kozmopolita növények, hiszen a világ szinte minden részén termesztik szabad földön, termesztőberendezésekben, üvegházi körülmények között. Étkezésünkben fontos szerepet töltenek be, bármerre vizsgálódunk is. Kizárt, hogy a világ valamelyik részén e három zöldségféle közül egyik sem szerepelne valamilyen formában az étlapon. Ne fogyasztanák akár nyersen, akár főzve, feldolgozva vagy savanyítva, tartósítva. Ma már szinte megszámlálhatatlan formában kerülhetnek az asztalra e zöldségnövények. Elegendő, ha csak a salátákra, ivólevekre, levesekre, ételekre, ízesítőkre, köretekre gondolunk. Egyikük-másikuk a gyógyászatban és kozmetikai területen is fontos alapanyagként ismert.
Nagy utat tettek meg e növények az elmúlt évszázadokban. Számos előnyös tulajdonság kellett ahhoz, hogy származási helyükről elkerülve meghódítsák a világot. Melyek ezek? Szerencsére akad bőségesen felsorolnivaló. Elsősorban a nagy vitamintartalom, a bőséges ásványisó-készlet, a sok kedvező étrendi hatás, a kiváló biológiai adottságok egész sora segítette elő, hogy mindenütt ismertté váljon e három "testőr", e három zöldségféle. Vitathatatlan, hogy az egészséges táplálkozás legfontosabb alapanyagai a paradicsom, a paprika és az uborka. Éppen ezért a piacokon az év minden szakában megtalálhatók, megvásárolhatók valamilyen formában. A családok által művelt kisebb vagy nagyobb földterületekről sem hiányozhat e három zöldségfélékből valamelyik. Sőt legtöbbször mindháromnak helye van. Hiszen hazánkban mindenütt lehet termeszteni. Így válhattak fontos növényeivé a kiskerteknek és nagyüzemeknek egyaránt. Igaz, sok-sok munkával és nagy-nagy odafigyeléssel jár előállításuk. Mégis megéri. Ezzel indokolható, hogy bátran vállalkoznak termelésükre a gazdasszonyok, a hétvégi kertészkedők, az árutermelő szakemberek egyaránt. E zöldségféléket szívesen fogyasztják a gyerekek, felnőttek és idősek is. A statisztikai adatok szerint fejenként évente 15 kg paradicsomot, 12 kg paprikát és 10 kg uborkát használunk fel táplálkozásunkhoz. Kínálkozik az igény, hogy kertjeinkben is teremtsünk helyet megtermelésükre. A kertészkedést, pontosabban a növényeket, a természetet szerető és kedvelő ember kis többletmunkával, kevés ismeretszerzéssel könnyen elsajátíthatja a legfontosabb tennivalókat. Így könnyedén teremtheti elő családja számára a legkedveltebb zöldségféléket. Ha történetesen a termesztésre fordított időt összehasonlítjuk a vásárlással eltöltött idővel, meglepő eredményre jutnánk. Kiderülne, hogy alig kell többet foglalkozni a növények ápolásával, gondozásával, mint a piacra járással. A termesztési eljárások, módszerek ugyanis hamar megtanulhatók. Ajánlom ezért e könyvet mindazoknak, akik mernek vállalkozni a paradicsom, a paprika és az uborka termesztésére, akár kicsiben, akár nagyban. Nem csupán érvként említem meg, hogy mennyivel frissebb, jobb, ízletesebb, szebb és legfőképpen olcsóbb a saját termés, mint a piaci. Ez tény. Ráadásul még alkudni sem szükséges beszerzésekor. Ha található a ház körül vagy hétvégi kertünkben szabad terület, némi munkával jelentős mennyiségű terméket leszünk képesek előállítani magunk is, hozzájárulva a család költségvetésének egyensúlyban tartásához.
Vissza