Előszó
Ha megkérdezném, mi az, ami mindennap az asztalunkra kerül, s sosem hagyjuk el, a válasz egyszerű: a KENYÉR. Az ember táplálkozásának ősidők óta nélkülözhetetlen része. Mondhatnánk úgy is,...
Tovább
Előszó
Ha megkérdezném, mi az, ami mindennap az asztalunkra kerül, s sosem hagyjuk el, a válasz egyszerű: a KENYÉR. Az ember táplálkozásának ősidők óta nélkülözhetetlen része. Mondhatnánk úgy is, táplálkozásunk egyik alappillére.
A gabonaszemekben szinte minden létfontosságú anyag megtalálható, ami szervezetünk harmonikus, egészséges működéséhez szükséges. A KENYÉR = ÉLET, az volt dédanyáink idejében, míg ők maguk sütötték otthon a kenyeret. Élő volt a kenyér, mert a búzaszem értékes részei: csíra, a terméshéja, a maghéj alatti aleuronréteg, őrléskor bent marad a lisztben. Mára, a fehérkenyérre nem lehet elmondani, hogy egyenlő az élettel. Inkább csak pislákol benne valami.
Sajnos ez annak köszönhető, hogy mielőtt lisztté őrölnék a búzaszemeket, a csírarészt s a héj értékes rétegeit eltávolítják, s ez már nem kerül bele a lisztbe. így aztán értékes vitaminok, ásványi anyagok mennek veszendőbe. Miért is alakult ez így? Régen csak az „urak" asztalán volt fehér kenyér, kalács. A gazdagság jelképe lett a fehér lisztből készült kenyér, hát utánozni kellett. Aztán sokat nyomott a latba, hogy a fehér lisztet tovább lehetett eltartani, mint a barna lisztet. A teljes kiőrlésű lisztek hamarabb avasodnak, de erre a problémára lehet megoldást találni. Napjainkban egyre többen szeretnék maguk elkészíteni mindennapi kenyerüket a családi asztalra. Igen, mert sokan allergiásak némely színező és tartósító anyagra, melyeket kénytelen használni a mai kenyérgyártás.
Szerencsére a kereskedelemben lehet kapni sokféle jó kenyérsütő gépet, melyekkel megsüthetjük kedvenc kenyerünket. A kenyérsütő gép kényelmessé és egyszerűvé teszi a munkát. Ha nincs időnk, mindenképpen ez a készülék a jó megoldás. Ám, ne keseredjen el senki, ha ez a készülék nincs a háztartásában. A hagyományos gázsütő is tökéletesen megfelel, csak így több időt, munkát kell áldoznunk a folyamatra. A kézzel dagasztott kenyér eleinte fárasztóbbnak tűnik, több időt igényel, de megéri a fáradtságot, s különös örömmel tölti el az embert.
Mielőtt munkához látnánk, néhány dolgot érdemes tudni az alapanyagokról, tulajdonságaikról.
Vissza